Search
Zęby ósemki - czy usuwać?

Zęby ósemki – czy usuwać?

Tematyka usuwania zębów mądrości jest dość kontrowersyjna. Bez wątpienia podejście do tego tematu się zmienia. Stąd też łatwo jest stwierdzić, że podejście do tego tematu kolejnych pokoleń bardzo różni się od siebie. Ósemki zwykle wybijają się około osiemnastego roku życia i są ostatnimi wyrzynającymi się zębami stałymi. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego się one pojawiają i nie zawsze z dziąseł wyjdą wszystkie cztery zęby. Co jeśli jednak się pojawią? Zęby ósemki czy usuwać? A może lepiej zostawić je w spokoju?

Czy usuwanie ósemek boli?

Ósemki usuwa się w dokładnie taki sam sposób jak inne zęby. Ból jest więc porównywalny. Oczywiście zabieg w większości wypadków wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu samo usuwanie zęba nie boli. Kiedy znieczulenie przestanie działać, może się jednak pojawić opuchlizna, stan podgorączkowy oraz ból, który można łagodzić zaleconymi przez stomatologa środkami przeciwbólowymi. Czasami ulgę przynosi także zimny okład. W niektórych wypadkach ósemki muszą być usuwane przez chirurga szczękowego. Dotyczy to sytuacji, w której ząb nie wybił się całkowicie i konieczne może być rozcinanie dziąsła, by go wydobyć. W takim wypadku zabieg oczywiście również odbywa się w znieczuleniu, więc ewentualny ból może pojawić się dopiero po pewnym czasie od niego.

Zęby mądrości – kiedy usuwać?

Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że zęby mądrości należy usuwać niezależnie od tego, jak wpływają one na zgryz. Uważano, że z racji tego, że nie są one niezbędne, to można je po prostu usunąć i nie ryzykować, że z czasem spowodują one deformację zgryzu. Podczas wyrzynania się ósemek można zaobserwować, że w szczęce robi się mniej miejsca. W związku z tym stałe zęby przesuwają się, a zgryz wymaga korekcji. Jeśli więc mamy wrócić do głównego pytania – zęby ósemki czy usuwać – to trzeba najpierw przyjrzeć się zmianom, jakie mogą być wywoływane przez nowe zęby.

Jeśli na skutek ich wyrzynania się, zęby zaczynają nachodzić na siebie i wykrzywiać się, by zrobić dla ósemek miejsce, to znak, że należy je usunąć. Dzięki temu można uniknąć zniszczenia zgryzu. Zdarza się też, że zęby mądrości rosną krzywo i boleśnie wbijają się w wewnętrzną stronę policzka. W takim wypadku także konieczne jest ich usunięcie. Czasami też są one bardzo bolesne i są powodem częstego przyjmowania leków przeciwbólowych. W takim wypadku także lepiej jest je usunąć. Nie ma też żadnej reguły, która mówiłaby o tym, że należy usunąć wszystkie zęby mądrości. Wystarczy wyrwać te, które wpływają negatywnie na zdrowie pacjenta oraz estetykę jego uśmiechu.

Usuwanie zębów mądrości

Jeśli już odpowiedzieliśmy sobie na pytanie o zęby ósemki czy usuwać, musimy przejść do tego, jak wygląda sam zabieg. Jeśli zęby mądrości wyrżnęły się całkowicie, to ich usunięcie zajmie dosłownie chwilę. To prosty zabieg wykonywany w znieczuleniu po wcześniejszym wykonaniu zdjęcia RTG. Jeśli jednak ząb znajduje się w dziąśle lub wyrasta bardzo krzywo, to konieczna jest interwencja chirurga szczękowego.