Piękne i zdrowe zęby są marzeniem praktycznie każdej osoby. Odpowiednia pielęgnacja oraz dbanie o higienę jamy ustnej pozwalają na utrzymanie zębów w dobrym stanie, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wiele osób boryka się z różnego rodzaju chorobami zębów lub dziąseł, które bardzo często uwarunkowane są genetycznie lub powstają nawet pomimo dbania o higienę jamy ustnej. Zdecydowanie najczęstszą dolegliwością, z którą pacjenci zgłaszają się do stomatologa jest próchnica. Najczęściej powstaje ona na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, jednak bardzo często na powstawanie ubytków próchnicowych ma wpływ np. zbyt wysoka ilość cukrów prostych w diecie.
Bakterie odpowiedzialne za powstawanie ubytków próchnicowych żywią się bowiem cukrem zawartym w pożywieniu, dlatego jeśli zbyt często spożywamy słodycze, stajemy się znacznie bardziej narażeni na powstawanie ubytków próchnicowych. Innym dość powszechnym problemem jest zatrzymany ząb mądrości. Jeśli chodzi o zatrzymany ząb mądrości objawy nie są zbyt charakterystyczne i bardzo często trzeba zastosować leczenie chirurgiczne, aby pozbyć się problemu. Jakie objawy daje zatrzymany ząb mądrości oraz dlaczego warto go usunąć? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w tym artykule.
Jakie są objawy wychodzenia ósemki?
Zęby mądrości, które potocznie nazywa się ósemkami to cztery zęby, które wyrzynają się zazwyczaj jako ostatnie ze wszystkich. Najczęściej ósemki zaczynają wychodzić w dorosłym życiu. Bardzo często zdarza się, że ósemki mają zbyt mało miejsca, żeby prawidłowo wyjść, co prowadzi do jego zatrzymania w dziąśle. Taki ząb napiera na pozostałe zęby i powoduje ich wykrzywienie lub przemieszczenie, co może finalnie skutkować leczeniem ortodontycznym.
Zatrzymanie zęba mądrości może być częściowe lub pełne. W przypadku pełnego zatrzymania zęba ząb znajduje się w kości, ale się nie wyrżnął, co oznacza, że jest on niewidoczny i niewyczuwalny. Jeśli chodzi natomiast o częściowo zatrzymany ząb, to jest on widoczny w dziąśle, ale nie wyrzyna się całkowicie.
Jeśli chodzi o zatrzymany ząb mądrości objawy są zazwyczaj nieoczywiste, co oznacza, że możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że mamy zatrzymany ząb. Najczęściej zatrzymana ósemka daje o sobie znać w momencie, w którym pojawia się infekcja i obrzęk dziąsła pokrywającego zatrzymaną ósemkę. Takiej infekcji towarzyszy silny ból, opuchlizna oraz krwawienie dziąseł. Może pojawić się również nieprzyjemny zapach z ust spowodowany infekcją oraz nieprzyjemny posmak podczas spożywania posiłków. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do odrętwienia szczęki lub obrzęki węzłów limfatycznych szyi. Borykając się z problemem jakim jest zatrzymany ząb mądrości objawy mogą stać się bardzo uciążliwe, jednak początkowo możemy ich w ogóle nie odczuwać.
Jeśli któryś z wyżej wymienionych objawów wystąpi, należy niezwłocznie skonsultować się ze stomatologiem. Zatrzymane ósemki potrafią wyrządzić dość duże szkody w obrębie jamy ustnej, dlatego nie należy bagatelizować tej kwestii i rozwiązać problem podczas wizyty u stomatologa. Zatrzymane zęby mądrości napierają na pozostałe zęby i prowadzą do ich skrzywienia oraz przesunięcia. Mogą również przyczyniać się do powstawania chorób dziąseł oraz ubytków próchnicowych pozostałych zębów.
Wykrycie zatrzymanego zęba mądrości przed wystąpieniem pierwszych objawów jest możliwe poprzez wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Bardzo często takie zdjęcie wykonuje się przy okazji corocznej wizyty kontrolnej u stomatologa. W przypadku, gdy stomatolog zauważy wyrzynającą się ósemkę, najprawdopodobniej zasugeruje zabieg chirurgiczny, który będzie miał na celu jej usunięcie.
Ile czasu trwa ściąganie zatrzymanego zęba?
Jeśli chodzi o zatrzymany ząb mądrości objawy są bardzo dokuczliwe, dlatego lekarze często decydują się na jego usunięcie. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najszybsze oraz najłatwiejsze, a ponadto gwarantuje satysfakcjonujący rezultat. Ósemka jest bowiem zębem, który jest praktycznie niewidoczny, dlatego jej usunięcie w żaden sposób nie wpłynie na nasz uśmiech. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku bardziej widocznych zębów, takich jak jedynki lub dwójki. Zęby te również mogą zatrzymać się w dziąśle, a ich usunięcie będzie prowadziło do widocznych braków w uzębieniu. W takiej sytuacji stosuje się zabieg ściągania zatrzymanego zęba przy pomocy leczenia ortodontycznego. Jest to skomplikowany proces, który trwa zazwyczaj około dwóch lat.
Czy zatrzymane ósemki bolą?
Jeśli chodzi o zatrzymany ząb mądrości objawy kojarzą się przede wszystkim z bólem, tak więc można stwierdzić, że zatrzymane ósemki bolą. Dolegliwości bólowe dają jednak o sobie znać dopiero w momencie, gdy ząb zaczyna się wyrzynać i ma zbyt mało miejsca. Wówczas występuje infekcja oraz obrzęk dziąsła, co z kolei powoduje dość duży ból, którego trudno się pozbyć. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem i zapisać się na wizytę, na której lekarz chirurgicznie usunie zatrzymany ząb. Taki zabieg jest dość prosty i bezpieczny, dlatego nie należy się go obawiać.