Problemy pojawiające się w jamie ustnej mogą doprowadzić do poważnych schorzeń, jeśli w porę nie zostanie podjęte leczenie. Tak samo sprawa wygląda z recesją dziąseł. Jak zapobiegać tej dolegliwości? Jakie są metody leczenia?
Czy można powstrzymać zanik dziąseł?
Zanikające dziąsła mogą mieć różne podłoże, jednak w większości przypadków można temu zapobiec. Przede wszystkim bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Należy dokładnie i niezbyt mocno szczotkować zęby, używając do tego odpowiedniej szczoteczki. Bardzo ważne jest również nitkowanie, dzięki któremu można pozbywać się na bieżąco kamienia nazębnego. Oczywiście należy regularnie umawiać się na wizyty do gabinetu stomatologicznego w celach kontrolnych. Raz w roku zaleca się również usuwać kamień nazębny. Dodatkowo z diety warto wyeliminować pokarmy powodujące powstawanie płytki nazębnej. Warto także zrezygnować z palenia papierosów. Niekiedy przyczyną recesji dziąseł jest nieprawidłowy zgryz i wówczas niezbędne jest podjęcie leczenia ortodontycznego. Na pewno nie wolno bagatelizować tej przypadłości, gdyż nieleczona może prowadzić do wielu przykrych chorób. Między innymi mogą pojawić się stany zapalne kości, które wpływają na cały organizm.
Jakie są najczęstsze przyczyny chorób dziąseł?
Zanikające dziąsła mogą mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest nieprawidłowa pielęgnacja jamy ustnej. Przede wszystkim wiele osób używa zbyt twardej szczoteczki do zębów, którą dociska za mocno. W wielu przypadkach choroba pojawia się u osób, które nie dbają dobrze o zęby i jamę ustną oraz nie usuwają regularnie kamienia nazębnego. Zgrzytanie i zaciskanie szczęki uszkadza szkliwo, a także dziąsła, co może prowadzić do ich zaniku. W jamie ustnej mogą pojawiać się stany zapalne przyzębia, które nieleczone w konsekwencji mogą doprowadzić nawet to wypadnięcia zębów. Na pewno nie wolno bagatelizować symptomów, które świadczą o zaniku dziąseł. Jakie to objawy? Przede wszystkim na początku pojawia się nadwrażliwość zębów na zimno i ciepło. Recesja dziąseł rozwija się dość długo i na początku te objawy nie są widoczne gołym okiem, dlatego nadwrażliwość i ból pojawiający się podczas spożywania posiłków powinny być natychmiast konsultowane ze stomatologiem.
Jak leczyć recesję dziąseł?
Zanikające dziąsła są problemem, który trzeba bardzo szybko rozwiązać. Na szczęście medycyna rozwija się na tyle, że dostępne są metody, przy pomocy których można osiągnąć pozytywne rezultaty. Do wyboru są bardziej i mniej inwazyjne zabiegi, które zatrzymują zanik dziąseł. O sposobie leczenia powinien zdecydować stomatolog. Jedną z częściej stosowanych metod jest pokrycie odsłoniętych części zęba materiałem kompozytowym, który eliminuje nadwrażliwość zębów. Wielu lekarzy decyduje się na wygładzenie dokładne powierzchni odsłoniętej części zęba oraz usunięcie kamienia. Pacjent po takim zabiegu musi przestrzegać wytycznych dentysty, a niekiedy zabieg musi być powtórzony kilkukrotnie. Można także odbudować dziąsło chirurgicznie lub przeszczepić je z podniebienia, lub ze zdrowego dziąsła.