Search
Witaminy na dziąsła i zęby

Witaminy na dziąsła i zęby

Dbanie o higienę jamy ustnej to jeden z pozytywnych wkładów pacjenta do tego, aby mieć zdrowe i silne zęby oraz dziąsła. Warto wiedzieć jakie witaminy na dziasla i zeby należy stosować po to, aby zapewnić maksimum opieki nad swoją jamą ustną.

Witaminy minerały na zdrowe zęby i dziąsła

Warto zaznaczyć, że zbilansowana dieta ma pozytywny wpływ na zdrowie całego organizmu. Ma to również wpływ na stan zębów. Warto wiedzieć jakie witaminy na dziasla i zeby pozwolą zachować pełnie zdrowia. Należy zadbać o dobrą suplementację, jednakże wszystko musi być zbilansowane. Jednym z najważniejszych pierwiastków mających pozytywny wpływ na zęby jest wapń, który występuje w wielu rodzajach pokarmu. Najczęściej znaleźć go można w mleku, jogurtach oraz innych produktach, w których jest nabiał.

Oczywiste jest to, że wpływ na zdrowie dziąseł i zębów mają również witaminy. Jedną z nich jest witamina D, która jest jedną z najważniejszych witamin. Należy dbać o odpowiedni jej poziom w organizmie, ponieważ gwarantuje to nie tylko dobre zdrowie, ale też zachowanie zdrowych dziąseł i zębów. Witaminę tę, trzeba przyjmować w zimie, ponieważ wtedy jest mniejsze nasłonecznienie. Kolejną równie ważną witaminą jest witamina C, która jest silnym przeciwutleniaczem. Zapobiega ona niszczeniu się tkanek oraz utrzymuje dłuższe zdrowie. Warto spożywać dużo warzyw i owoców, jednakże w przypadku tych drugich a szczególnie cytrusów należy być świadomym tego, że mogą one tworzyć kwaśne środowisko, które niszczy zęby. Należy być świadomym tego, że dieta powinna być nie tylko zbilansowana, ale też dostosowana indywidualnie. Możliwe jest to, że konieczne będzie udanie się do dietetyka, która zaplanuje i wskaże odpowiednią dietę.

Sprzymierzeńcy zdrowych zębów

Witaminy na dziasla i zeby to nie wszystko. Warto pamiętać o odpowiednim szczotkowaniu zębów oraz używaniu specjalnych preparatów. Wybór środków higienicznych można skonsultować ze swoim stomatologiem. Według ekspertów należy przynajmniej dwa razy w roku brać udział w badaniach kontrolnych, w których czasie lekarz oceni stan chorobowy. Ogromny wpływ na jakość uzębienia ma również dieta, która powinna być bogata w minerały i witaminy. Mają one pozytywny wpływ na stan jamy ustnej oraz dziąseł. Warto ograniczyć spożywanie węglowodanów w tym cukrów, które niszczą zęby, ponieważ mają krystaliczną budowę. Dotyczy to również napojów słodkich oraz cytrusów, które również mogą spowodować, to, że w jamie ustnej będą panowały kwaśne warunki, czyli takie, w których rozwijać mogą się bakterie niszczące szkliwo oraz dziąsła. Co ważne, należy też spożywać tylko produkty pełnoziarniste, ponieważ odpowiadają one za regulacje poziomu cukru, czyli zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę. Mają one również wpływ na ograniczenie ilości patogennych szczepów bakterii. Zęby oraz dziąsła mogą uszkadzać się również mechanicznie, dlatego też należy unikać żywności twardej lub też takiej, która ma ostre krawędzie. W ten sposób dziąsła oraz zęby nie będą podrażniane i niszczone.