W jakim wieku dzieciom wypadają zęby?

W jakim wieku dzieciom wypadają zęby?

W jakim wieku dzieciom wypadają zęby?

Wiele osób zastanawia się, w jakim wieku dzieciom wypadają zęby. Do rozdrabniania pokarmów i odgryzania kęsów służy człowiekowi uzębienie. Już w życiu płodowym pojawiają się zawiązki zębów mlecznych, które wyrastają jako pierwsze.

Kolejność wyrzynania

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że zaczynają wypadać około 5 roku życia. Są oczywiście zastępowane przez zęby stałe. Należy pamiętać o pielęgnacji mleczaków, ponieważ nieprawidłowa higiena może skutkować próchnicą. Niestety próchnica rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego reakcja rodziców powinna być natychmiastowa. Nieleczone mleczaki mogą prowadzić także do choroby dziąseł w przyszłości. Warto jasno podkreślić, że pierwsze zęby mleczne pojawiają się około 6 miesiąca życia. Ściśle określona jest kolejność wyrzynania. Oczywiście czasami zdarza się tok indywidualny, jednak gdy dziecko rozwija się w prawidłowy sposób to nie ma powodów do niepokoju. Trzeba wziąć pod uwagę, że ważną rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne. Z 20 zębów składa się uzębienie mleczne.

Kiedy wypadają mleczaki?

Z reguły po ukończeniu przez dziecko 3 roku życia kończy się proces wyrastania mleczaków. Dolne siekacze pojawiają w 6-10 miesiącu życia, górne siekacze w 8-12 miesiącu, natomiast pierwsze trzonowce wyrastają 13-15 miesiąca. Niezwykle trudnym czasem dla dziecka jest ząbkowanie. Pierwsze objawy to z reguły uporczywe wkładanie paluszków do buzi oraz obfite ślinienie się. Należy mieć na uwadze, że dziąsła są wtedy bardzo wrażliwe oraz bolesne. Są też zaczerwienione oraz rozpulchnione, dlatego nawet najmniejszy ruch sprawia ból. Warto dodać, że stan podgorączkowy także może towarzyszyć wyrastaniu zębów mlecznych. Około 5 roku życia rozpoczyna się proces wymiany uzębienia mlecznego na stałe. Rozchwianie oraz zwiększona ruchomość mleczaków to pierwsze objawy. Jest to efekt przenikana odżywczych substancji przez korzenie zębów. Rozrost szczęki i nacisk zawiązków stałych zębów na korzenie mleczaków prowadzi do samoistnego wypadania zębów mlecznych.

Kiedy pojawiają się zęby stałe?

Należy pamiętać, że kilka lat trwa całkowita wymiana uzębienia. W tym artykule wyjaśnimy, w jakim wieku dzieciom wypadają zęby i podpowiemy jak się do tego przygotować. Może się zdarzyć sytuacja, że zęby stałe już rosną, a mleczaki jeszcze nie wypadają. Taka sytuacja może niestety skutkować powstawaniem wad zgryzu. Takie wady muszą być oczywiście leczone przy pomocy aparatu ortodontycznego. Najlepiej udać się do lekarza dentysty, który usunie problematyczne zęby mleczne. Warto mieć na uwadze, że zęby mleczne występują również czasami u osób dorosłych. Pierwsze zęby stałe to szóstki, które wyrzynają się około 6 roku życia. Są one zlokalizowane głęboko w łuku zębowym, dlatego dostęp szczoteczką jest do nich mocno utrudniony. Ciężko jest je dokładnie doczyścić, ponieważ świeżo wyrżnięte zęby stałe posiadają ostre guzki oraz głębokie bruzdy. Próchnica to choroba zakaźna i może przenosić się z mleczaków na zęby stałe. W podobnym czasie co szóstki, zaczynają pojawiać się dolne i mleczne jedynki. Później zaczynają wyrastać siekacze, a potem dwójki. Siódemki pojawiają się w jamie ustnej między 11 a 13 rokiem życia. Po dokładnym przeczytaniu artykułu powinieneś już wiedzieć, w jakim wieku dzieciom wypadają zęby.