Niektóre schorzenia stomatologiczne nie dają na początku żadnych objawów. Oznacza to, że ich leczenie jest możliwe tylko dzięki regularnym wizytom u lekarza i innym, specjalistycznym badaniom. Tak jest chociażby w przypadku torbieli dziąsłowej, która na początku nie daje żadnych podejrzeń co do swego destrukcyjnego charakteru
Co to jest torbiel zęba?
Mówiąc wprost, torbiel dziąsłowa leczenie to nieprawidłowość pojawiająca się w jamie ustnej, która nieleczona, może doprowadzić do obumarcia sąsiadujących z nią tkanek. Na początku torbiel nie daje żadnych objawów. Torbiel w swej początkowej fazie nie boli, gdyż nie oddziałuje bezpośrednio na strukturę tkanek. Co więcej, jest ona tak naprawdę wypełnionym płynem tworem, który powstaje na skutek bakteryjnego zakażenia tkanek. Cysta (bo również tak nazywana jest torbiel) z biegiem czasu się powiększa i może wywołać silne uczucie dyskomfortu. Co gorsza, na tym etapie leczenie jej może odbywać się w zasadzie jedynie drogą chirurgiczną.
Jak leczyć torbiel na dziąśle?
Chcąc skutecznie leczyć torbiel, należy ją przede wszystkim zdiagnozować. Na początkowych etapach dolegliwości nie można tego zrobić bez specjalistycznego badania RTG. Dopiero dzięki niemu można wywnioskować, że w danym punkcie dziąsła doszło do pojawienia się w/w zmian. Dawniej torbiel dziąsłowa leczenie wiązała się z koniecznością całkowitego usunięcia zęba. Dziś, dzięki postępowi medycyny można skutecznie wyeliminować torbiel i to bez konieczności ekstrakcji zęba. Leczenie torbieli można przeprowadzić na kilka sposobów. Pierwszy z nich polega na wstrzyknięciu do kanału zębowego środka czyszczącego i odkażającego (antybiotyku), a następnie na obserwacji pacjenta przez około 6 miesięcy. Jeśli po upływie tego czasu badanie RTG nie wykazuje zmian, leczenie można uznać za zakończone. W przypadku leczenia chirurgicznego lekarz może usunąć część torbieli (jej śluzową błonę zewnętrzną), a także jeśli zachodzi taka potrzeba również i cały ząb, wraz z jego częścią korzenia.
Zalecenia po zabiegu usunięcia torbieli zębowych
Najważniejszą rzeczą, o której pacjent powinien zawsze pamiętać po usunięciu torbieli zębowych, jest konieczność regularnych wizyt u stomatologa. Dzięki nim można łatwo sprawdzić, czy w miejscu usuniętej cysty nie pojawiają się kolejne zmiany. Ważna jest też higiena jamy ustnej, w tym również z wykorzystaniem precyzyjnych szczoteczek sonicznych. Zaleca się, aby minimum przez 4 godzin po zabiegu nie pić żadnych płynów i nie spożywać jakichkolwiek pokarmów. Ważne jest, aby leczona w ten sposób tkanka nie została ponownie zainfekowana przez drobnoustroje. Niestety, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dolegliwość ta może wystąpić i to nawet w dalszej przyszłości.
Podsumowując, torbiel dziąsłowa leczenie jest dolegliwością, która bagatelizowana może wywołać spustoszenie wewnątrz jamy ustnej i znajdującego się w niej uzębienia. Dlatego regularne badania stomatologiczne w połączeniu z higieną jamy ustnej powinny ów problem rozwiązać i to w perspektywie nawet kilku lat.