Menu

Tomografia CBCT – czym jest?

27 maja 2019 - Tomografia zębów
Tomografia CBCT – czym jest?

Leczenie stomatologiczne wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań, mających na celu zdiagnozowanie przyczyn choroby i opracowanie odpowiedniej drogi leczenia. Po drodze do celu pacjent może przejść szereg badań, wykorzystujących różne technologie. Jedną z nich jest tomografia CBCT – nazywana także tomografią wiązki stożkowej.

Tomografia CBCT wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie – dużo mniejsze, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej tomografii komputerowej. Dowiedz się, na czym polega tomografia CBCT i dlaczego jest powszechnie stosowania w stomatologii.

Czym jest tomografia CBCT?

Tomografia CBCT jest odmianą tomografii komputerowej, zaprojektowaną specjalnie na potrzeby stomatologów. Promieniowanie rentgenowskie przyjmuje formę wiązki stożkowej, dzięki której do wykonania obrazu twarzoczaszki wystarczy jeden obrót aparatu.

Z racji tego, że podczas wykonywania badania wykonywany jest tylko jeden obrót urządzenia, zastosowanie tej metody pozwoliło na ograniczenie czasu wykonywania badania, a także ilości promieniowania wykorzystywanego do diagnozy.

Tomografia CBCT zajmuje około minuty, co jest stosunkowo krótkim czasem. Badanie tomograficzne z zastosowaniem tomografu CBCT polega na obrocie ramienia urządzenia wokół głowy pacjenta.

Warto zaznaczyć, że jedno badanie CBCT stanowi alternatywę dla zdjęcia stawu skroniowo-żuchwowego, zgryzowego, panoramicznego, cefalometrycznego, a także dla zdjęć wewnątrzustnych. Dodatkowo, tomografia CBCT jest całkowicie bezbolesna.

Jak wygląda tomograf CBCT?

Tomograf CBCT pozwala pacjentowi na przyjęcie wygodnej, siedzącej pozycji. To urządzenie jest wyposażone w obrotowe ramię, na którym znajduje się urządzenie generujące promieniowanie – na podstawie danych uzyskanych z detektorów tworzy ono obraz.

Zastosowanie tomografii CBCT

Tomografia CBCT znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach stomatologii – implantologii, periodontologii, endodoncji, ortodoncji i nie tylko. Obrazy, które można uzyskać za pomocą tomografii CBCT, pozwalają na określenie trafnej diagnozy i opracowanie skutecznej drogi leczenia dla pacjenta.

Ten rodzaj tomografii jest w stanie objąć zróżnicowane rodzaje struktur anatomicznych, które znajdują się w twarzoczaszce – zarówno struktury kostne, tkanki chrzęstne, ale także miękkie. Z tego powodu, badanie CBCT jest w stanie zaoferować dużo więcej danych, niż wcześniej wspomniane rodzaje badań. Zastosowanie tego rodzaju tomografii pozwala na wykrycie m.in. nowotworów i procesów zapalnych.