Różne nieleczone schorzenia pojawiające się w jamie ustnej mogą prowadzić do rozchwiania zębów. Jest na szczęście metoda, którą można je ustabilizować i jest to szynowanie zębów. Na czym polega ten zabieg? Czy jest bolesny?
Na czym polega szynowanie zębów?
Szynowanie zębów jest zabiegiem, podczas którego wykorzystuje się kompozyt lub włókno szklane. Rozchwiane zęby łączy się ze sobą, co powoduje wzmocnienie ich siły. Dzięki szynowaniu można znacząco poprawić komfort życia i przywrócić dawny uśmiech. Najczęściej wykonuje się taką procedurę w przypadku osób, które cierpią z powodu zaawansowanej choroby przyzębia lub doznały urazu mechanicznego. Czasami także doraźnie podczas leczenia ortodontycznego stosuje się szynowanie. Do zabiegu należy przygotować odpowiednio jamę ustną. Przede wszystkim musi zostać usunięty kamień nazębny, zęby osusza się i wytrawia kwasem. Szynowanie wykonuje się poprzez zespolenie rozchwianych zębów przy pomocy kompozytu i zakłada w podniebnej części zębów, aby materiał nie był widoczny.
Metody szynowania zębów
Rozróżnia się dwie metody, którymi można przeprowadzić szynowanie. Pierwszą z nich jest szynowanie zębów kompozytem światłoutwardzalnym. Drugą metodą jest szynowanie włóknem szklanym. W przypadku pierwszego zabiegu materiały kompozytowe są utwardzalne lampą polimeryzacyjną. Cały zabieg nie trwa długo i jest dość łatwy do przeprowadzenia. Z racji tego, że kompozyt jest dość tanim materiałem, to także przekłada się na pełen koszt leczenia. Szynowanie drugą metodą polega na ustabilizowaniu rozchwianych zębów przy pomocy tasiemki wykonanej z włókna szklanego. Przytwierdza się ją do zębów od strony podniebiennej lub językowej. Cały zabieg jest nieco droższy od zabiegu wykonywanego przy użyciu kompozytu. Obie metody przynoszą takie same rezultaty, a o wyborze konkretnej powinien zdecydować lekarz stomatolog.
Czy szynowanie zębów kompozytem boli?
Szynowanie zębów jest krótkim zabiegiem, który trwa najczęściej kilkanaście minut. Zarówno szynowanie zębów kompozytem, jak i włóknem szklanym jest bezbolesne. Niekiedy pacjenci mogą odczuwać lekki dyskomfort, który pojawia się podczas używania wiertła stomatologicznego do odpowiedniego przygotowania zębów. Można jednak poprosić o podanie znieczulenia, jeśli dolegliwości bólowe są znaczne. Zabieg szynowania zębów nie jest drogi, a efekty leczenia są bardzo dobre. W zależności od ilości użytych materiałów oraz gabinetu stomatologicznego całe szynowanie może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Oczywiście warto odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej, aby przeprowadzenie zabiegu nie było konieczne. Przede wszystkim najważniejsza jest prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dobrze jest używać pasty do zębów, która przeciwdziała paradontozie i osadzaniu się płytki nazębnej. Zabieg szynowania jest ostatnim ratunkiem przed utratą zębów. Nie zawsze zęby można unieruchomić i wówczas niestety musi dojść do ekstrakcji i podjęcia leczenia protetycznego.