Ślina pełni bardzo ważne funkcje w organizmie, gdy jej brakuje, możemy mieć problem z jedzeniem, mówieniem czy przełykaniem. Suchość w ustach może być także objawem poważnych chorób, dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu.
Co oznacza suchość w jamie ustnej w nocy?
Nocna suchość w ustach może mieć bardzo różne przyczyny, bywa też, że jest cichym objawem niektórych groźnych chorób, a także może z czasem sama prowadzić do poważnych schorzeń. Co więc oznacza suchość jamy ustnej w nocy? Zjawisko to jest związane z upośledzoną pracą ślinianek, które nie produkują wystarczająco dużo śliny – wtedy mamy do czynienia z kserostomią prawdziwą. Zdarza się jednak i tak, że suchość w ustach pojawia się mimo prawidłowej pracy ślinianek – wtedy mamy do czynienia z kserostomią rzekomą i jest ona objawem zaburzeń w obrębie wegetatywnego układu nerwowego. Taki stan może mieć bardzo różne przyczyny począwszy od błahych, a kończąc na znacznie bardziej poważniejszych.
Kiedy suchość w ustach jest dyskomfortem, a kiedy objawem?
Często dolegliwość ta pojawia się w wyniku niehigienicznego trybu życia – przyczyniają się do tego stanu głównie używki, np. palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, ale prawidłową pracę ślinianek mogą także zaburzać niektóre leki, np. przeciwhistaminowe, przeciwbólowe, moczopędne, obniżające ciśnienie czy leki na depresję. Także kobiety w okresie menopauzy mogą uskarżać się na tę dolegliwość, co jest w tym wypadku związane z poziomem hormonów – w takich wypadkach bardzo łatwo znaleźć wytłumaczenie dla tej dolegliwości. Dlatego powinna przede wszystkim niepokoić nas suchość w ustach, która pojawia się co jakiś czas oraz jest długotrwała – wtedy może być objawem poważnej choroby, a nie tylko dyskomfortem.
O czym świadczy suchość w ustach?
Uciążliwa suchość jamy ustnej w nocy może także wskazywać na poważne choroby, w tym między innymi cukrzycę, chorobę Hodgkina i Parkinsona, zespół Sjögrena oraz AIDS. Często z tą dolegliwością muszą także zmierzyć się osoby, które przechodzą radioterapię oraz chemioterapię. Zdarza się jednak i tak, że przyczyny są bardziej błahe, np. spożywamy zbyt małą ilością płynów wciągu dnia – powinniśmy pić około dwóch litrów wody dziennie. Jednym z istotnych czynników, które związane są z pojawieniem tej dolegliwości, jest także stres. Trzeba jednak pamiętać, że długotrwała suchość w ustach może prowadzić do poważnych schorzeń w obrębie jamy ustnej, dlatego należy stosować także środki zapobiegawcze, które pozwolą im zapobiegać.
Jak zwalczać suchość w ustach?
Doraźnie na suchość jamy ustnej w nocy mogą być pomocne zarówno domowe sposoby, jak i odpowiednie farmaceutyki. Do pierwszej grupy zaliczamy między innymi ssanie cukierków oraz gumy bez cukru, stosowanie nawilżaczy powietrza oraz oddychanie przez nos, ograniczenie ilości kofeiny oraz wypijanie odpowiedniej ilości wody. Natomiast w aptekach dostaniemy różnego rodzaju środki, które wspomogą odpowiednie nawilżenie jamy ustnej. Są to na przykład aerozole, płyny do płukania, a nawet specjalne pasty do zębów.