Menu

Sterowana regeneracja kości – charakterystyka zabiegu

18 sierpnia 2019 - Chirurgia stomatologiczna
Sterowana regeneracja kości – charakterystyka zabiegu

Czy utrata zębów stanowi spory problem w codziennym życiu? Niestety tak! Za sprawą utraty zęba, lub zębów dzieje się sporo nieprzyjaznych rzeczy, które mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort naszego codziennego życia. Zaliczają się do tego przede wszystkim problemy związane z trawieniem – z racji tego, że nie mamy wszystkich zębów, gryzienie nie jest tak efektywne, jak przy pełnej szczęce. Względy estetyczne to kolejny istotny problem, pojawiający się przy bezzębiu.

 

Prócz tego, przez brak zębów rozpoczyna się proces utraty kości w szczęce. Na szczęście, opracowano metodę nazywaną sterowana regeneracja kości, dzięki której można zneutralizować skutki tego procesu. Dowiedz się, czym jest sterowana regeneracja kości i dlaczego sterowana regeneracja kości jest warta rozważenia. 

 

Czym jest sterowana regeneracja kości?

 

Sterowana regeneracja kości zalicza się do wąskiego grona zabiegów, mających spowodować pozytywne oddziaływanie na kość w szczęce pacjenta. W ramach zabiegu, jakim jest sterowana regeneracja kości, stosuje się środki wzmagające wzrost kości lub zastępujące ją. Ten rodzaj zabiegu wykonuje się głównie w ramach leczenia implantologicznego, gdy pacjent przez długi czas borykał się z problemem bezzębia. Sterowana regeneracja kości jest sporym udogodnieniem, gdyż pacjenci, którzy na długi czas zaniedbali problem rekonstrukcji zębów, nie muszą przez to cierpieć. 

 

Zabieg sterowanej regeneracji kości jest wykonywany z zastosowaniem znieczulenia miejscowego – po to, by sprawił on pacjentowi minimalną ilość dyskomfortu i bólu. Największą ilość czasu w leczeniu w ten sposób zajmuje czekanie na efekty – bardzo prawdopodobne, że na ostateczny efekt tego rodzaju terapii będzie trzeba czekać nawet pół roku. Zalecana jest cierpliwość, gdyż w takich przypadkach konieczne są jedyne pewne rozwiązania – każdemu zależy, aby implant wytrzymał jak najdłużej.

 

Sterowana regeneracja kości – zastosowanie

 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sterowana regeneracja kości przydaje się szczególnie w przypadku, gdy pacjent decyduje się na leczenie implantologiczne. Z pomocą tomografu komputerowego, lekarz implantolog oszacowuje ilość i jakość tkanki kostnej w szczęce. Jeśli nie jest ona odpowiednia, w planie leczenia uwzględniany jest zabieg sterowanej regeneracji kości. Odbudowa tkanki kostnej w takich przypadkach jest niezwykle ważna, by zapewnić implantowi najwyższą stabilizację – tylko wtedy jest on w stanie ujawnić swoje zalety.