Search
skad-sie-biora-afty

Skąd się biorą afty? Poznaj przyczynę choroby.

Afty to drobne zmiany pojawiające się na śluzówkach jamy ustnej. Występują one dość powszechnie w populacji i przyczyniają się do dużego dyskomfortu pacjentów. Choć zazwyczaj nie są one związane z innymi bardzo poważnymi stanami chorobowymi, to jednak nigdy nie powinny być lekceważone. Dzięki temu podczas przeprowadzanego w ramach wizyty lekarskiej wywiadu, stomatolog pomoże znaleźć odpowiedź na częste pytanie: skąd się biorą afty u danego pacjenta oraz zaproponować rodzaj działań mających na celu szybkie zagojenie zmian ograniczenie ich powtórnego pojawiania się.

Afta – co to jest?


Jak wspomniano powyżej, afty to małe zmiany śluzówki jamy ustnej w postaci nadżerek. Posiadają one zazwyczaj zaczerwienione obrzeże związane z toczącym się stanem zapalnym oraz są pokryte nalotem w kolorze białym lub żółtym. Afty mogą występować pojedynczo, tworzyć niewielkie skupiska lub być rozproszone całej po jamie ustnej pacjenta. Aftom może towarzyszyć opuchlizna oraz nadwrażliwość na dotyk oraz słone i kwaśne potrawy. Zmiany zazwyczaj ustępują samoistnie po kilkunastu dniach od pojawienia się.

Co warte zaznaczenia, afty mogą pojawić się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, zwłaszcza będących w ciąży. Skąd się biorą afty w tym szczególnym okresie? Otóż, jest to związane z podwyższonym poziomem progesteronu wpływającego na przekrwienie dziąseł. To z kolei zwiększa podatność na wystąpienie urazów mechanicznych w tych okolicach.

Oznaki afty


Wielu pacjentów zastanawia się, skąd się biorą afty i jakie są ich pierwsze objawy. Otóż, zazwyczaj pojawienie się afty poprzedza delikatne swędzenie w okolicy wargi, języka, na podniebieniu czy w gardle. Następnie pojawia się narastający dyskomfort i uczucie pieczenia, po czym powstaje drobna nadżerka. Wymienione objawy mogą wystąpić na dzień czy dwa przed pojawieniem się owrzodzenia lecz nie koniecznie muszą.

Jak zapobiec afcie?


W celu zmniejszenia ryzyka pojawienia się aft warto stosować odpowiednią dietę, starannie dbać o higienę jamy ustnej oraz unikać sytuacji stresowych. W przypadku diety, należy ograniczyć produkty mogące się przyczyniać do powstawania zmian, takie jak na przykład: owoce cytrusowe, papryka, pomidory, czekolada, żyto, czy pszenica.
Dieta powinna być za to bogata w witaminy z grupy B, witaminę A i E oraz żelazo i cynk. Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna obejmować regularne szczotkowanie, nitkowanie, stosowanie płynów stomatologicznych do płukania oraz past o działaniu odkażającym.

Ponadto, wskazane są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Wreszcie, profilaktyka obejmuje unikanie sytuacji, które mogłyby powodować stres, zmęczenie oraz osłabienie organizmu. W przypadku pojawienia się drobnych zmian w jamie ustnej warto płukać jamę ustną naparami z rumianku, szałwii lub liści malin, przykładać do zmienionego chorobowo miejsca zaparzoną saszetkę herbaty lub stosować płukanki z sody oczyszczonej lub soli kamiennej. W przypadku braku widocznej poprawy w dość krótkim czasie lub nasilania się objawów należy koniecznie skonsultować się ze stomatologiem.