Menu

Rodzaje aparatów ortodontycznych

5 marca 2019 - Ortodoncja
Rodzaje aparatów ortodontycznych

Nierówny zgryz to problem znaczniej części społeczeństwa. Konsekwencje wynikające z niepoprawnego ustawienia zębów to nie tylko same walory estetyczne, ale też aspekty praktyczne, takie jak niepoprawna higiena czy wynikające z niej idealne warunki do rozwoju próchnicy, czy paradontozy. Warto przemyśleć to, aby sprawić sobie aparat ortodontyczny, który pomoże w rozwiązaniu tych problemów. Jakie są rodzaje aparatów? Jak czyścić swój nowy aparat? Odpowiemy na te pytania w dzisiejszym artykule!

Ruchome aparaty ortodontyczne

Być może zdziwicie się, lecz aparaty ortodontyczne nie są domeną wyłącznie dorosłych i dzieci z zębami stałymi. Aparat ortodontyczny jest czasami zalecany w momencie, gdy pojawią się… pierwsze mleczaki! Odpowiednim momentem na wizytę jest ten, w którym zauważymy, że rosną one w nieprawidłowy sposób. Pamiętajmy o tym, że w momencie rośnięcia (od 4 do 12 roku życia) nie tylko rosną same zęby, ale też zmienia się kształt szczęki czy też żuchwy, stąd też niemożliwe będzie zastosowanie aparatu stałego. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie ruchomy aparat ortodontyczny. Jego działanie jest stosunkowo proste — odchyla on zęby w odpowiednim kierunku i pozwalają szczęce na zrównoważony i prawidłowy rozwój. To na pewno wpłynie na dalsze życie pacjenta, gdyż po wypadnięciu zębów mlecznych, zęby stałe wyrosną w odpowiedni sposób. Największym problemem może być utrzymywanie regularności w noszeniu przez najmłodszych. Dużą rolę w tym wszystkim powinien odgrywać rodzic, pilnując tego, aby dziecko nosiło aparat ortodontyczny w wyznaczonych godzinach. Ruchomy aparat to także dobre rozwiązanie w momencie, gdy chcemy dokonać drobnej korekcji zębów stałych.

Aparaty na zęby stałe

Jeżeli mamy do czynienia z pacjentem, u którego pojawiły się wszystkie zęby stałe, możliwe jest zastosowanie aparatu na stałe. Ten aparat składa się z zamków oraz szyny, których współpraca doprowadza do ustawiania zębów w odpowiedni sposób. Co najlepsze, taki aparat ortodontyczny można założyć nawet w wieku… pięćdziesięciu lat! Jakie rodzaje możemy wyróżnić?

Bezsprzecznie najpopularniejszym (i też najtańszym) jest aparat z metalowymi zamkami. Na pewno każdy z was widział je u kogoś innego. Ich największą wadą, jaką wymieniają pacjenci, jest to, że są one bardzo widoczne na powierzchni zęba. Jeżeli także i wy czujecie, że raczej wam to będzie przeszkadzać, być może powinniście zainteresować się aparatami z przezroczystymi zamkami. Wykonują one tę samą pracę, jednak nie zwracają one tak bardzo uwagi ze względu na swoją widoczność. Pamiętajcie o tym, że taki aparat ortodontyczny będzie kosztować nieco więcej pieniędzy za jego wykonanie. Nie warto przesadnie oszczędzać na sprzęcie, jakim jest aparat.

Jak dbać o higienę aparatu ortodontycznego?

Założenie aparatu na zęby powinno wzmóc w nas potrzebę zwiększenia higieny jamy ustnej. Kluczowe staje się szczotkowanie, które powinno odbywać się absolutnie po każdym posiłku. Dzięki odpowiednio miękkim włóknom możliwe będzie dokładne oczyszczenie zębów oraz powierzchni samego aparatu. Warto także zadbać o płukanie zębów przy pomocy płynu do płukania. W higienie zębów z założonym aparatem najważniejsze jest zredukowanie obecności bakterii i innych drobnoustrojów, powodujących przeróżne choroby pokroju próchnicy czy parodontozy. Nie zapominajcie także o nitkowaniu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.