Menu

Resekcja wierzchołka korzenia – na czym polega?

8 marca 2019 - Chirurgia stomatologiczna
Resekcja wierzchołka korzenia – na czym polega?

Stomatologia przez ostatnie lata przeszła niezwykle spore zmiany, a ich bezpośrednim efektem są zabiegi, jakie teraz są świadczone w gabinetach. Niech jako przykład posłuży resekcja wierzchołka korzenia zębowego. Resekcja zęba to niezwykle skomplikowany zestaw czynności, który może na pierwszy rzut oka budzić niepokój, jednak gdy trafimy w ręce doświadczonego specjalisty, wcale nie musi tak być. Czym jest wspomniana wcześniej resekcja zęba? Kiedy resekcja zęba jest koniecznością? A przede wszystkim — czy resekcja zęba w jakikolwiek sposób bolesna?

Resekcja wierzchołka korzenia – na czym polega zabieg?

Sama resekcja zęba to nic innego jak zabieg polegający na odcięciu wierzchołka korzenia wraz z usunięciem zmian zapalnych. Jego przebieg jest następujący: pierwszym krokiem jest nacięcie śluzówki w okolicy wierzchołka zęba. Następnie dokonuje się wycięcia okienka kostnego, które umożliwi dostęp do samej okolicy zabiegu. Dzięki temu łatwo można usunąć stany zapalne i dalsze zabezpieczenie przed ich powstawaniem w przyszłości. Oczywiście nie oznacza to, że lekarz po zabiegu, jakim jest resekcja zęba pozostawi tak ogromną wyrwę w jamie ustnej. Zwykle ten zabieg łączy się z uzupełnieniem przy pomocy specjalistycznego materiału kościozastępczego. Resekcja zęba to bezsprzecznie najlepsze rozwiązanie w przypadku poważnych powikłań po leczeniu kanałowym (zwanym endodontycznym).

Resekcja zęba – wskazania

Możecie się zastanawiać, co sprawia, że pacjent będzie się kwalifikować do zabiegu resekcji wierzchołka. Resekcja zęba jest zalecana w wypadku gdy:

Czy zabieg boli?

Z pozoru mogłoby się wydawać, że tak poważny i inwazyjny zabieg, jakim jest resekcja wierzchołka korzenia, czy też po prostu resekcja zęba, musi być bardzo bolesny dla pacjenta. Sytuacja wygląda całkowicie inaczej! Podczas wykonywania samej operacji, pacjent nie czuje żadnych dolegliwości bólowych, a wszystko dzięki wykorzystaniu znieczulenia miejscowego. Drobny ból i dyskomfort w postaci opuchlizny może pojawić się po tym, jak zakończy się resekcja zęba. Nie trzeba się jednak obawiać, że utrzymają się one przez długi czas. Zwykle „odpuszczają” one po kilku dniach. Jeżeli jednak tak się nie stanie, niezbędne będzie skontaktowanie się z chirurgiem stomatologiem. Resekcja zęba to wcale nie tak straszny zabieg!