Menu

Pantomogram zębów – charakterystyka badania

11 marca 2019 - Tomografia zębów
Pantomogram zębów – charakterystyka badania

Jeżeli w obecnych czasach udamy się do gabinetu stomatologicznego celem poddania się poważnemu zabiegowi, często możemy usłyszeć o potrzebie wykonania czegoś, co brzmi bardzo skomplikowanie — zdjęcie pantomograficzne. Nietrudno o zakłopotanie, gdy usłyszymy o nim. Właśnie dlatego, dziś powiemy wam: na czym polega zdjęcie pantomograficzne zębów? Czy pantomogram jest bezpieczny? Jakie zastosowanie ma pantomogram? Na te oraz inne pytania odpowiemy Wam w dzisiejszym artykule!

Wskazania do badania pantomograficznego

Lekarz może zlecić zdjęcie pantomograficzne jako formę przygotowania do wykonania jednego z zabiegów stomatologicznych. Można na nim sprawdzić nie tylko samo uzębienie, jak i stan otaczających je kości. To także sposób zabezpieczenia się przed ewentualnością wystąpienia pewnych zakażeń czy infekcji. Warto też wykonać pantomogram, gdy zostaliśmy dotknięci przez zapalenia przyzębia. Takie zdjęcie panoramiczne pozwala szybko ocenić faktyczny stan struktury samego przyzębia, jak i zakażonych zębów. Przy pomocny jednego zdjęcia można osiągnąć ten sam efekt jak w przypadku kilku zdjęć RTG punktowych! Ich wykonanie przed konieczną operacją jest absolutnie niezbędne, zwłaszcza gdy pragniemy, aby była ona wykonana w sposób poprawny! Pamiętajcie jednak o tym, że wykonany pantomogram to jedno, lecz ważniejsze staje się jego odczytanie. Tylko odpowiedni specjalista ma wiedzę, aby zobaczyć to zdjęcie w taki sposób, aby odróżnić zmiany na tle patologicznym od wszelakich tworów anatomicznych.

Przeciwwskazania

Należy jednak pamiętać o tym, że pantomogram, jako narzędzie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie, nie może być wykorzystywane w każdym przypadku. Pierwszym i chyba najbardziej oczywistym przypadkiem wykluczającym możliwość wykonania pantomografu jest ciążą — zarówno jej zaawansowane stadium, jak i etap, w którym zaledwie podejrzewa się jej obecność. Promienie Roentgena bardzo źle wpływają na rozwijający się płód i w niektórych przypadkach może doprowadzić do jego poważnych uszkodzeń. Właśnie dlatego, zdjęcie pantomograficzne zębów jest zalecane wyłącznie w skrajnych i wyjątkowych przypadkach ciąży. Poza tym należy zawsze pamiętać o tym, że to promieniowanie nie jest nigdy obojętne dla zdrowia człowieka, jednak w przypadku pantomografu, przyjmowana dawka RTG jest znacznie mniejsza.

Zastosowanie zdjęcia pantomograficznego

Warto też wspomnieć o tym, kiedy stosuje się pantomogram. Przede wszystkim, najczęstszym wskazaniem jest potrzeba ogólnego sprawdzenia i dalszej oceny stanu uzębienia w szerszej perspektywie. Jest to pomocne w przypadku leczenia protetycznego, implantologicznego czy ortodontycznego, jednak to nie wszystko! Pantomogram staje się także pomocny, jeżeli chcemy podjąć się pozbycia rozwiniętej próchnicy, parodontozy czy też w przypadku, gdy konieczna staje się ekstrakcja zęba. Niekiedy zdarza się też tak, że wykonane zdjęcie pantomograficzne pozwala wykryć znacznie poważniejsze przypadki chorób, nawet takich na tle… nowotworowym! A to tylko jedno, pozornie nieważne zdjęcie…