Search
Opuchnięte dziąsła wokół zęba

Opuchnięte dziąsła wokół zęba

Zapalenie dziąseł jest bardzo często występującą infekcją, która zignorowana i nieleczona może przerodzić się w poważniejsze schorzenia, które w konsekwencji doprowadzić mogą do całkowitej utraty zębów.

Sprawdź, jak rozpoznać zapalenie dziąseł

Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, należy uważnie na co dzień obserwować stan dziąseł, zwłaszcza że początkowe stadium tego schorzenia często nie łączy się z występowaniem dolegliwości bólowych. Jak więc rozpoznać wstępne fazy zapalenia dziąseł? Jednym z pierwszych objawów zazwyczaj jest zmiana koloru z neutralnego jasnoróżowego na bardziej czerwony. Kolejnym częstym objawem są opuchnięte dziąsła wokół zęba oraz zauważalnie wyższa wrażliwość na dotyk i temperaturę pokarmów. Te objawy mogą również łączyć się z trudnościami w gryzieniu jedzenia. Jeszcze bardziej zaniepokoić powinno występowanie nieprzyjemnego zapachu z ust przez cały czas, nawet tuż po dokładnym umyciu zębów. Koniecznie należy udać się do lekarza, gdy zauważymy występowanie ropy w jamie ustnej, a także gdy zęby są mniej stabilne niż niegdyś.

Sposoby na opuchnięte dziąsło

Opuchnięte dziąsła wokół zęba to objaw, którego pod żadnym pozorem nie powinno się lekceważyć. Zwłaszcza gdy towarzyszą mu kolejne, niepokojące symptomy. Jednak najgorszym w takiej sytuacji byłoby wpadnięcie w panikę. Wystarczy tylko umówić się na wizytę do sprawdzonego specjalisty i uzbroić się w cierpliwość. W trakcie oczekiwania najlepszym co można zrobić, to zadbać o czystość dziąsła, by nie doszło do zakażenia. W tym celu należy dbać, by dziąsła nie miały kontaktu z zabrudzonymi obiektami czy nieumytymi pokarmami. Warto też nieinwazyjnie oczyścić jamę ustną naturalną płukanką – wywarem z szałwii, który powinien koić objawy, można bezpiecznie przemywać jamę ustną nawet kilka razy dziennie. Chcąc zadbać o działanie antyseptyczne, można skorzystać z płukanki z wody utlenionej. W czasie oczekiwania na wizytę nie należy rezygnować z codziennych zabiegów higienicznych, pamiętając jednak o dodatkowej ostrożności w miejscu, w którym występują objawy.

Domowe sposoby na spuchnięte dziąsła – zioła, płukanki

Wizyta u lekarza stomatologa powinna przynieść wszystkie potrzebne odpowiedzi. Możliwe jednak, że leczenie będzie przebiegało skutecznie, ale powoli. W takiej sytuacji warto poznać niedrogie sposoby na radzenie sobie doraźnie z objawami. Rumianek to popularne zioło, które charakteryzuje się działaniem nie tylko przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, ale także przeciwgrzybicznym. Dzięki temu jest idealny na łagodzenie objawów zapalenia dziąseł. Najlepiej wykorzystywać go w postaci płukanki. Podobnie jest w przypadku szałwii, jeżówki i rozmarynu. Nie zaszkodzą z pewnością płukanki z mięty czy koperku, które również prezentują szerokie spektrum działania. Mniej naturalna, ale równie skuteczna będzie płukanka zrobiona poprzez wymieszanie jednej łyżki wody utlenionej trzyprocentowej z połową szklanki wody. A jeśli opuchniete dziąsła wokol zeba dają się mocno we znaki w codziennym życiu, można je zwalczać zimnymi okładami.