Menu

Najważniejsze informacje o aparatach na zęby

5 marca 2019 - Ortodoncja
Najważniejsze informacje o aparatach na zęby

Aparaty ortodontyczne to od lat najlepsze rozwiązanie mogące przywrócić optymalne ustawienie zębów. Powody powstawania wad zgryzu są przeróżne — czasami są to złe nawyki związane jeszcze z czasem dzieciństwa, innym razem wynikają one nieodpowiedniego rozwoju szczęki lub żuchwy, a w odrębnych przypadkach czynnikiem stanowiącym o ich pojawieniu są wady natury genetycznej. Aby rozwiać najpopularniejsze wątpliwości dotyczące aparatów ortodontycznych, odpowiemy na kilka najczęstszych pytań zadawanych przez pacjentów będących zainteresowanymi ich założeniem!

Kiedy warto udać się do ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty, celem założenia aparatu powinna mieć miejsce już w momencie pojawienia się pierwszych zębów stałych, czyli około 6 roku życia. Wtedy w znacznie łatwiejszy sposób można dokonać korekcji zgryzu. Do około 11-12 roku życia można pracować nad odpowiednim wyrównaniem proporcji szczęk. Jeżeli jednak dojdzie do potrzeby prostowania uzębienia, to można to robić dopiero po pojawieniu się wszystkich zębów stałych, czyli w granicach 14 roku życia.

Czy można założyć aparat ortodontyczny osobie dorosłej?

Oczywiście, że tak! Nie istnieją konkretne przeciwwskazania dotyczące wieku pacjenta, u którego dojdzie do założenia aparatu. Należy jednak pamiętać o jednej, bardzo ważnej kwestii. Leczenie ortodontyczne będzie trwało znacznie dłużej wraz ze wzrostem wieku. Powodem wystąpienia takiego problemu jest większe uwapnienie kości, przez co jej formowanie staje się znacznie trudniejszym zadaniem.

Dlaczego warto mieć prosty zgryz?

To pytanie zdaje się niezwykle proste, a odpowiedź zdaje się jeszcze prostsza. Aparat ortodontyczny ma przecież na celu wyprostowanie naszego zgryzu. Z drugiej strony, należy pamiętać o walorach medycznych. Zgryz, który nie znajduje się w odpowiedniej pozycji, może być źródłem wielu problemów, gdyż jest on bardzo trudny w optymalnej higienie. W takim przypadku bardzo łatwo o rozwój próchnicy czy paradontozy, nie mówiąc o utracie funkcjonalności uzębienia! Aparat ma na celu uratowanie odpowiedniego układu zębów!

Czy prostowanie zębów boli?

Strach spowodowany bólem często zniechęca nas przed podjęciem leczenia ortodontycznego. Można odnieść wrażenie, że takie reorganizowanie ustawienia zębów musi być niezwykle bolesne. Sprawa wygląda całkowicie inaczej — samo zakładanie aparatu nie boli. Ból może pojawić się dopiero w kilku nadchodzących dniach, z uwagi na siły działające na zęby. Organizm musi po prostu przyzwyczaić się do jego obecności. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku — jedna grupa pacjentów poczuje spory ból, natomiast inni niekoniecznie. Każdy poczuje co innego przy zakładaniu aparatu.

Czy są aparaty ortodontyczne niewidoczne?

Pod hasłem niewidoczne aparaty ortodontyczne da się znaleźć aparaty, których zamki są niemalże przezroczyste. Materiał, jaki jest wykorzystywany, aby osiągnąć ten cel to półprzezroczysty kryształ. Dzięki temu aparat praktycznie nie rzuca się w oczy, a to dla wielu z nas element budujący pewność siebie. Niestety, należy pamiętać o tym, że takie rozwiązanie, jakim jest mało widoczny aparat, jest znacznie droższe!

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

To na pewno jedno z najważniejszych pytań, jakie zadaje sobie pacjent. Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, gdyż sama cena zależy od rodzaju aparatu. Zacznijmy od tego, że cena aparatu ruchomego, a aparatu stałego będzie diametralnie różna. Nie inaczej będzie w wypadku różnic w materiale wykorzystanym w zamkach. Nietrudno domyślić się, że więcej zapłacimy za model z kryształowymi zamkami niż za klasyczne wyjście w postaci aparatu metalowego. W takiej kwestii niezbędne jest skontaktowanie się z ortodontą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.