Jednym z największych osiągnięć współczesnej stomatologii jest wprowadzenie technologii łączenia. Dzięki temu kompozyty mogą być przyklejane bezpośrednio do zębów. Wykorzystywane są w małoinwazyjnych technikach wypełniania oraz jako klej do materiałów ceramicznych, np. do mocowania ceramicznych wkładów, nakładów lub koron częściowych. Każdy majsterkowicz wie, że klejone miejsca muszą być suche. To samo dotyczy zębów. Tutaj nawet wilgoć w powietrzu do oddychania jest wystarczająca, aby materiał nie związał się prawidłowo z tkanką zęba, co skutkuje nieszczelnością w obszarze brzegowym wypełnienia, a tym samym punktami ataku nowej próchnicy. W takich przypadkach świetnie sprawdza się koferdam. Koferdam co to jest i jakie ma zastosowanie w stomatologii?
Koferdam co to jest?
Koferdam to pomoc we współczesnej stomatologii. Jest to gumowa tkanina napinająca o dużej powierzchni. Wkłada się go do ust za pomocą zacisków i szczypiec do koferdamu i rozciąga się jak żagiel. Wszystkie zęby, z wyjątkiem tych, które przeznaczone są do leczenia, są pokryte gumowym arkuszem. W ten sposób pole pracy dentysty jest oddzielone od reszty jamy ustnej, podobnie jak pole operacyjne chirurga.
Pacjenci często pytają: Koferdam co to jest i do czego służy? Koferdam służy do ochrony leczonych zębów przed niepożądanymi czynnikami, takimi jak ślina czy bakterie. Chroni również pacjenta przed połknięciem i wdychaniem szkodliwych pozostałości podczas leczenia stomatologicznego. Obejmuje to pozostałości amalgamatu, patogeny, pozostałości koron, części narzędzi do obróbki.
Leczony ząb powinien być w trakcie leczenia możliwie suchy, a kanał korzeniowy w trakcie leczenia kanałowego należy chronić przed wnikającymi bakteriami.
Do czego służy koferdam?
Zastosowanie koferdamu sprawdza się przy leczeniu kanałowym, zakładaniu wypełnień z tworzywa sztucznego lub złota, usuwaniu pozostałości amalgamatu, wybielaniu zębów czy wypełnieniu adhezyjnym. Między innymi zapobiega kontaktowi kanału korzeniowego z penetrującymi patogenami czy kontaktem dziąseł ze żrącymi substancjami wybielacza lub wypełnień adhezyjnych.
Koferdam stosowany jest w szczególności do leczenia kanałowego, wypełnienia z tworzywa sztucznego, wypełnienia wkładu ceramicznego lub usuwania amalgamatu. W ten sposób można zapobiec napływowi śliny i działaniu wilgoci.
Co wchodzi w skład koferdamu?
Koferdam składa się z gumki wykonanej z lateksu. Wprowadzony został również materiał nielateksowy dla alergików. Do mocowania gumki do zębów służą tzw. klamry koferdamowe. Oprócz klamer do koferdamu alternatywą mogą być również nici lub kliny międzyzębowe. Jako akcesoria potrzebne są również szczypce zaciskowe i przebijak do wybijania otworów pod leczone zęby. Ponadto dołączona jest również ramka zaciskowa do rozciągania gumki. Koferdam co to jest i z czego jest wykonany? Koferdam jest zwykle wykonany z elastycznego tworzywa sztucznego lub gumy. Oprócz osłony jamy ustnej w celu łatwiejszego leczenia otwartego zęba bez śliny, ciała obce, takie jak resztki amalgamatu, resztki koron, patogeny lub płyny, zapobiegają połykaniu lub wdychaniu.
Przeciwwskazania
Jednak naprężenie ściskające zacisków do koferdamu może prowadzić do odleżyn w dziąsłach. Przemieszczenie dziąseł z zęba w celu leczenia wcześniej niewidocznych obszarów może również spowodować uraz dziąseł.
Przeciwwskazaniami do stosowania koferdamu są epilepsja, alergie, astma, choroby układu oddechowego czy zaburzenia lękowe.