Menu

Kiedy zdecydować się na leczenie kanałowe

27 maja 2019 - Endodoncja - Leczenie kanałowe
Kiedy zdecydować się na leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe, nazywane także jako endodoncja, znajduje zastosowanie w momencie zakażenia miazgi. Choroba, która przedarła się do miazgi, nazywa się nieodwracalnym zapaleniem miazgi. Leczenie kanałowe przydaje się także pacjentom, którzy borykają się ze martwicą miazgi. Dowiedz się, na czym polega leczenie kanałowe i czy możesz sobie na nie pozwolić.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne (kanałowe) stosuje się w momencie, kiedy pacjent boryka się z problemem chorób miazgi – zgorzelą miazgi, jej zapaleniem, martwicą. Choroby te mogą być zagrożeniem dla zdrowia pacjenta – z tego powodu zachodzi konieczność ich wyleczenia.

Powodem rozwoju powyższych chorób jest głównie próchnica, wynikająca między innymi z nieprawidłowej profilaktyki zębów. Nieleczona próchnica w pewnym momencie dociera do miazgi, która, przez działanie choroby, może powodować spory ból dla pacjenta.

Leczenie kanałowe polega na oczyszczeniu kanałów z miazgi, a następnie zastosowaniem wypełnienia – najczęściej jest to tzw. gutaperka. Ząb po leczeniu kanałowym często jest mocno zniszczony – dotyczy to działania samego zabiegu, jak i etapu, na którym choroba była leczona; próchnica w międzyczasie uszkodziła sporą część tkanki zęba. W takim przypadku stosuje się leczenie protetyczne, mające na celu zrekonstruować ząb.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Endodoncja w określonych przypadkach może być refundowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Z reguły konieczne jest jednak zapłacenie za leczenie kanałowe z własnej kieszeni. Cena leczenia kanałowego jest uzależniona od ilości kanałów w zębie, a także zastosowanej metody.

Endodoncja pod mikroskopem może być droższa, niż bez niej; natomiast ten rodzaj leczenia jest w stanie zagwarantować dużo lepsze efekty, z tego powodu warto jest do niego dopłacić. Leczenie endodontyczne zęba, który posiada jeden kanał, kosztuje około 400 złotych; koszt leczenia zęba z trzema kanałami może być nawet o 200 złotych wyższy.

Wskazania do leczenia kanałowego

Warto pamiętać, że endodoncja przydaje się wtedy, gdy pacjent zmaga się z problemami związanymi z miazgą zęba. Ten rodzaj leczenia pozwala na oczyszczenie kanałów z miazgi, dlatego wskazaniem do leczenia kanałowego jest obecność chorób związanych z miazgą. Ostateczną decyzję o konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego podejmuje lekarz stomatolog. Leczenie endodontyczne często jest ostatnią formą leczenia podejmowaną przed ekstrakcją zęba.