Menu

Jak zakłada się implant stomatologiczny?

11 marca 2019 - Implantologia
Jak zakłada się implant stomatologiczny?

Braki w łuku zębowym to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi może zmagać się pacjent gabinetu dentystycznego. Mało kto jednak wie, że długotrwały brak obecności zęba może być naprawdę szkodliwy dla zdrowia. Na całe szczęście, istnieje pewne rozwiązanie tego problemu, a jest nim — implant. Z jakich etapów składa się wszczepienie implantu? Czy jest się czego obawiać? Sprawdźmy to!

Z czego składa się wszczepianie implantu?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest implant stomatologiczny. Otóż jest to po prostu metalowa śruba, która jest zbudowana w taki sposób, aby mogła ona zastąpić brakującego zęba, a dokładnie jego korzeń. Co takiego jest w implancie wykonanego z tego materiału? Otóż implanty najczęściej wykonuje się z tytanu, którego właściwości są niezwykle przydatne w przypadku stomatologii. Po pierwsze, ten materiał jest niezwykle wytrzymały. Po drugie i możliwe najważniejsze — jest całkowicie biozgodny — czyli implant nie spowoduje reakcji alergicznych. To niezwykle pomocne rozwiązanie, gdyż dzięki niemu można odbudować zęba w całości. Jak więc wygląda zakładanie tego implantu?

Etap pierwszy

Na samym początku potrzebne jest wykonanie drobnego zabiegu chirurgicznego, jakim jest wywiercenie dziury w wyrostku zębodołowym, w którym w dalszym etapie leczenia znajdzie się sam implant. Zanim jednak dojdzie do tej czynności, należy wykonać zdjęcie rentgenowe pantomograficzne. Na jego podstawie możliwe jest stwierdzenie tego, czy cała ta operacja ma szansę powodzenia. Jeżeli zostanie to rozpatrzone pozytywnie, dojdzie do wprowadzenia samego implantu. Implant może zostać wszczepiony nawet w pół godziny i co najważniejsze — cały zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Etap drugi

Kiedy implant zostanie wprowadzony w sposób poprawny, rozpocznie się proces osteointegracji, polegającej na tym, że implant zrasta się z kością, tworząc stałe połączenie. Po zakończeniu tego okresu potrzebne będzie odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej. Jej celem jest oczywiście przyspieszenie gojenia błony śluzowej wokół implantu oraz dalsze wymodelowania dziąsła. Po co to wszystko? Oczywiście po to, aby przygotować implant do etapu trzeciego, jakim jest wprowadzenie korony protetycznej!

Etap trzeci

Jak już wspomnieliśmy, ostatnim etapem implementowania implantu w naszej jamie ustnej jest zamontowanie sztucznego zęba. Jeżeli implant został wprowadzony w odpowiedni sposób, pobrane zostaną wyciski naszych zębów, tak aby możliwe było stworzenie idealnie dopasowanych koron, czy też mostów protetycznych. Po ich wprowadzeniu sztuczny ząb na bazie implantu jest gotowy. Sami widzicie — implant może być szansą na nowe, kompletne uzupełnienie uzębienia. Nie bójcie się z niego korzystać!