Menu

Jak wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne zębów?

8 marca 2019 - Tomografia zębów
Jak wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne zębów?

W obecnych czasach stomatologia pozwala na znacznie więcej niż jeszcze kilkanaście lat temu, zarówno pod względem samych zabiegów, lecz także elementów odpowiedniej analizy, jak i przygotowania się do działania przed podejmowaniem jakichkolwiek działań. Jednym z takich pomocnych narzędzi jest zdjęcie pantomograficzne, czy też po prostu pantomograf. Czym on jest i na czym polega jego istota? Przekonamy się o tym w dzisiejszym artykule!

Co to jest zdjęcie pantomograficzne?

Na samym początku warto zadać sobie jedno, podstawowe pytanie: co to jest pantomogram? Spieszymy z odpowiedzią! To panoramiczne zdjęcie rentgenowe zębów, które swoim zasięgiem obejmuje nie tylko samo uzębienie, ale też kości samej szczęki, stawy skroniowo-żuchwowe czy nawet zatoki szczękowe. To właśnie dzięki temu lekarz otrzyma świetny obraz tego, jaki jest aktualny stan zdrowia praktycznie całej jamy ustnej. To także kapitalne narzędzie pomagające lekarzowi w dokładnej ocenie budowy korzeni zębów (także ósemek, co bywa niezwykle pomocne w dalszym leczeniu), ich umiejscowienia czy też nawet stopień mineralizacji. Jak widzicie, zdjęcie pantomograficzne może dać więcej informacji, niż mogłoby się pozornie wydawać!

Na czym polega zdjęcie pantomograficzne?

Skoro znacie już istotę samego pantomografu, warto też zastanowić się nad tym, jak wygląda jego wykonanie. Zanim lekarz wykona zdjęcie pantomograficzne, pacjent zostanie poproszony o zdjęcie wszystkich metalowych przedmiotów z okolic głowy. Mowa tutaj zarówno o takich oczywistościach jak kolczyki czy łańcuszki, ale też o pozornych nieoczywistych elementach, jak ruchome protezy zębowe. W dalszej kolejności na ciało pacjenta zostaje nałożona kamizelka, które uchroni ciało przed wpływem promieni rentgenowskimi. Następnie podchodzi on do aparatu celem wykonania zdjęcia. Aby uzyskać maksymalnie dobry wynik, niezbędne jest trzymanie wyznaczonego uchwytu zębami.

Warto też zastanowić się na tym: czy pantomogram to idealne rozwiązanie? Otóż oczywiście, że ma ono swoje pewne wady. Przede wszystkim — nie odzwierciedla ono rzeczywistego rozmiaru prześwietlanych elementów. Otrzymany obraz będzie powiększony o około 15% – ten fakt jest kluczowy dla poprawnego rozpoznania sytuacji chorobowej. To jednak nie wszystko — zdjęcie pantomograficzne to zdjęcie warstwowe, co powoduje, że ciężko będzie zauważyć wszystkie niezbędne struktury uzębienia. Mimo tego to i tak jedno z najlepsze rozwiązań, jakie ma w sobie stomatologia. Zdjęcie pantomograficzne jest niezbędne w na przykład leczeniu ortodontycznym — nie bójcie się ich wykonywania!