Jednym z zabiegów służących do uzyskania wymarzonego uśmiechu, jest piłowanie zębów (stripping). Samo słowo „piłowanie” może kojarzyć się niezbyt pozytywnie, ale w tym przypadku oznacza zabieg bezpieczny i bezbolesny. Piłowanie wykorzystuje się w nowoczesnej stomatologii estetycznej, np. przed rozpoczęciem terapii stałym aparatem ortodontycznym albo już po zdjęciu aparatu. Warto więc dowiedzieć się, jak wygląda piłowanie zębów i jakie są wskazania do przeprowadzenia właśnie takiego zabiegu.
Piłowanie zębów – co to jest?
Zabieg ten nazywany jest inaczej pionową redukcją szkliwa na powierzchniach stycznych zębów. Z angielskiego określany jako stripping albo IPR – interproximal reduction, a także PPR – predictive proximal reduction. Piłowanie zębów nie wymaga stosowania znieczulenia miejscowego – jest to zabieg całkowicie bezbolesny, ponieważ warstwa szkliwa nie jest unerwiona. Oczywiście wykonanie znieczulenia jest możliwe. Szczególnie kiedy pacjent cierpi na nadwrażliwość zębów i dziąseł albo kiedy odczuwa silny lęk przez zabiegiem.
Przeprowadzenie pionowej redukcji szkliwa zębów ma na celu poprawienie estetyki uzębienia stałego. We współczesnej stomatologii piłowanie zębów stanowi alternatywę między innymi dla ekstrakcji zębów stałych albo poszerzania łuku pod aparat ortodontyczny. Oczywiście tego typu redukcja w obrębie szkliwa jest działaniem nieodwracalnym. Przed jej wykonaniem należy więc dokonać u specjalisty dokładnej analizy stanu uzębienia. Do przeprowadzenia zabiegu należy zaś wybrać doświadczonego profesjonalistę.
Jak wygląda piłowanie zębów?
Warstwa szkliwa, która będzie podlegać kontrolowanemu ścieraniu nie jest zbyt duża. Z każdej strony zęba wynosi ona około 0,1-0,3 milimetra. Ramy dozwolonej redukcji są dokładnie określone i różne dla każdego zęba stałego. Wszystko po to, by nie doszło do całkowitego uszkodzenia szkliwa i odsłonięcia zębiny. Jak wygląda piłowanie zębów? Do jego wykonania niezbędne są specjalistyczne narzędzia. Stomatolog użyć może:
- pilnika (paska z nasypem ściernym),
- specjalnej piłki do strippingu,
- podłużnych, bardzo cienkich wierteł.
Wybór narzędzia zależny jest od ilości szkliwa, które będzie do usunięcia. Lekarz zajmujący się piłowaniem w swoim gabinecie na pewno będzie mieć miarki, które pozwalają precyzyjnie określić, czy zebrał już odpowiednią grubość szkliwa. Trzeba podkreślić, że najczęściej piłowanie zębów nie jest wykonywane jednorazowo (podczas jednej wizyty), ale rozkładane na kilka wizyt u stomatologa. Jest to zalecane – aby zminimalizować utratę tkanek twardych. Sama pionowa redukcja szkliwa na jednym zębie trwa średnio 10-20 minut. Na czas trwania wizyty wpływa jednak to, czy stripping dotyczy jednego czy też większej ilości zębów. Oczekiwany efekt osiąga się po kilku spotkaniach. Nie da się jednak dokładnie określić ilu, jest to bowiem kwestia indywidualna.
Czy piłowanie zębów im szkodzi?
Kiedy już wiadomo jak wygląda piłowanie zębów, warto jeszcze dowiedzieć się, czy jest ono dla uzębienia szkodliwe. Otóż zabieg ten nie szkodzi zębom i nie powoduje ich osłabienia. Wręcz przeciwnie: po przeprowadzeniu piłowania szkliwo (jako jednostka dynamiczna) ulegnie wzmocnieniu. Wszystko dlatego, że w procesie remineralizacji zęby wzmocnią swoją strukturę. Remineralizacja zachodzi zaś dzięki zawartym w ślinie związkom fluoru, które ją wspomagają. Po piłowaniu warto też używać pasty do zębów wzbogaconej fluorem. Co więcej, zęby poddane strippingowi, nie będą różnić się wizualnie od zębów nie poddanych temu zabiegowi. Spiłowane zęby nie będą też bardziej podatne na próchnicę. Bardzo ważne jest również to, że zabieg piłowania zębów nie uszkodzi dziąseł. Redukcja zębów następuje wyłącznie w obrębie widocznej części zęba, to znaczy korony klinicznej (znajdującej się w naturalnym rowku dziąsłowym). Przyczep dziąsła do zęba pozostaje po piłowaniu nienaruszony.
Piłowanie zębów – wskazania i przeciwwskazania
Kiedy już wiadomo, jak wygląda piłowanie zębów, to warto też wiedzieć, jakie są wskazania do wykonania do takiego zabiegu. Mogą być to względy estetyczne, po ukruszeniu czy pęknięciu zęba. Do wskazań należeć może także posiadanie nieprawidłowego kształtu uzębienia, np. wachlarzowatego. Piłowanie może zostać zasugerowane także przed planowanym założeniem mostów protetycznych adhezyjnych. Stripping jest też powszechny w ortodoncji, ponieważ pomaga we właściwym ustawieniu zębów.
Jeśli zaś chodzi o przeciwwskazania, to do jedynych należy to, by piłowania nie wykonywać na zębach mlecznych ani na młodych zębach stałych. Co więcej, piłowanie na zębach stałych dzieci powinno odbywać się tylko wtedy, kiedy w jamie ustnej dziecka nie ma już mleczaków.
Na koniec warto podkreślić, że właściwie i dokładnie przeprowadzony zabieg piłowania zębów, umożliwia w sposób nieinwazyjny oraz bezpieczny nadanie im oczekiwanego kształtu i wyglądu. Nie doprowadzi to do uszkodzenia struktury szkliwa, ani do naruszenia dziąseł. Za to pacjenci poddawani zabiegowi będą cieszyć się oczekiwanym efektem estetycznym leczenia. Takie piłowanie może też wpływać pozytywnie na trwałość terapii ortodontycznej aparatami stałymi.