Search
jak-sie-nazywa-szpara-miedzy-zebami

Jak się nazywa szpara między zębami?

Wiele osób zastanawia się, jak się nazywa szpara między zębami? Diastema, bo tak się ona prawidłowo nazywa to pusta przestrzeń występująca w jamie ustnej pacjentów między górnymi jedynkami. Na szczęście dostępna bogata oferta stomatologiczna pozwala na jej skuteczne usuwanie lub zamaskowanie.

Diastema – czym jest?


Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie jak się nazywa szpara między zębami, warto zastanowić się czym ona jest. Jak wspomniano powyżej, diastema to widoczna luka pomiędzy sąsiadującymi ze sobą zębami. Warto dodać, że w zależności od sposobu w jaki powstała może być ona określana jako diastema prawdziwa lub diastema rzekoma. W pierwszym przypadku, stanowi ona przerost wędzidełka górnej wargi.

W drugiej sytuacji tworzy się z uwagi na brak lub zmniejszone rozmiary bocznych siekaczy oraz wyrośnięcia dodatkowego zęba wpływającego na zaburzenie prawidłowego zgryzu. Wreszcie, diastema może być skutkiem zbyt małej ilości zębów w jamie ustnej pacjenta, a w przypadku dzieci może mieć charakter przejściowy, związany z nierównym tempem wyżynania się i wzrostu poszczególnych zębów.

Szpara między zębami – jak ją usunąć?


Wielu pacjentów zastanawia się nad tym: jak się nazywa szpara między zębami i czy można ją skutecznie usunąć? Należy bowiem wiedzieć, że diastema o szerokości przewyższającej dwa milimetry jest zaliczana do wad zgryzu wymagających leczenia. W każdym przypadku jego przebieg jest uzależniony od stanu uzębienia pacjenta i ustawienia poszczególnych zębów w jego jamie ustnej. W zależności od tego, czy zmiana patologiczna ma charakter prawdziwy czy rzekomy, podejmowane leczenie jest nieco odmienne. W przypadku diastemy prawdziwej leczenie rozpoczyna się od podcięcia wędzidełka, stanowiącego przyczynę problemu.

W sytuacji, gdy wada zgryzu związana jest z obecnością dodatkowego zęba, konieczne jest jego usunięcie. Ponadto, plan leczenia jest uzależniony od ustawienia jedynek pacjenta względem siebie. Kiedy są one pochylone ku sobie, wada określana jest jako diastema zbieżna i jest leczona przez ortodontę za pomocą specjalistycznych aparatów stałych. W przypadku diastemy rozbieżnej, w której korony zębów są oddalone od siebie – stosuje się ruchome aparatu ortodontyczne. W przypadku diastemy równoległej o sposobie indywidualnego leczenia decyduje ortodonta, zaś w sytuacji braku zębów konieczne jest zastosowanie uzupełnienia protetycznego.

Sposoby pozbycia się szpary między zębami


Poza działaniem polegającym na usuwaniu diastemy, możliwe jest również jej maskowanie. W tym celu można wykorzystać licówki porcelanowe lub bonding. Bonding zębów jest metodą nieinwazyjną i polega on na pokryciu przygotowanej wcześniej powierzchni zębów warstwą kompozytu wykonanego z żywicy. W ten sposób możliwa jest bardzo szybka i widoczna poprawa wyglądu zębów pacjenta. Zadowalający efekt estetyczny może być już osiągnięty podczas jednej wizyty stomatologicznej.

Odbudowa zębów tego typu kompozytem to skuteczny sposób na maskowanie nie tylko diastemy, ale również innych nieestetycznych szpar między zębami. Bonding kompozytowy daje bardzo dobre efekty, które utrzymują się nawet do pięciu lat. W tym czasie wymagana jest szczególna dbałość pacjenta o higienę jamy ustnej, w tym dokładne i regularne szczotkowanie zębów, nitkowanie oraz stosowanie specjalistycznych płynów do płukania jamy ustnej.