Search
Jak długo nosić aparat ortodontyczny? 

Jak długo nosić aparat ortodontyczny? 

Noszenie aparatu ortodontycznego oraz długość leczenia zależą od różnych czynników. Istotne znaczenie ma rodzaj wady zgryzu, stan zębów pacjenta, a także przestrzeganie przez niego zaleceń ortodonty, co może skrócić czas terapii. Liczy się także właściwa higiena jamy ustnej.

Ile trwa leczenie aparatem ortodontycznym – jak długo nosi się aparat ortodontyczny, aby mieć proste zęby?

Aparaty na zęby mogą być stałe i wyjmowane. Nosi się je w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, jego wieku i wady zgryzu. Czas leczenia to proces trwający wiele miesięcy i zwykle wynosi od 12 do 18 miesięcy.  Jest to okres potrzebny na to, żeby skutecznie korygować ustawienie zębów na właściwe pozycje. Przeważnie leczenie aparatem stałym trwa 2 lata. Jego noszenie wymaga odpowiedniej higieny zębów, co również wpływa na to jak długo trwa terapia. Przyjmuje się, że w przypadku osób dorosłych powinno wynosić do 36 miesięcy, a całkowity czas trwania leczenia może trwać nawet do 4 lat.

Minimalny okres leczenia – ile trwa leczenie aparatem ortodontycznym?

Leczenie ortodontyczne w dużej mierze zależy od zaangażowania pacjenta. Najszybciej przebiega u dzieci oraz młodzieży. Jeśli nie pojawią się żadne komplikacje, to młodzi ludzie zazwyczaj muszą nosić aparat ortodontyczny przez ponad dwanaście miesięcy. W przypadku dorosłych ten okres jest nieco dłuższy. Minimalny czas ich leczenia może trwać około 1,5 roku.

Jak długo nosić aparat ortodontyczny ruchomy?

Ruchomy aparat ortodontyczny jest przeznaczony do korygowania wad zgryzu u dzieci w wieku rozwojowym. Długość jego noszenia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wady zgryzu i zaleceń ortodonty, które należy przestrzegać. Celem użytkowania aparatu ortodontycznego jest prostowanie i stabilizacja zębów. Odpowiedź na pytanie, jak długo trzeba nosić aparat, jest istotna w kontekście skuteczności korygowania wad zgryzu. Zaleca się, żeby był on zakładany na trzy do czterech godzin w ciągu dnia, a także na całą noc. Przyjmuje się, że czas jego użytkowania to co najmniej kilkanaście godzin na dobę. O wszystkich aspektach tego jak długo trwa leczenie warto porozmawiać podczas wizyt u specjalisty w gabinecie ortodontycznym.

Jak przyspieszyć leczenie ortodontyczne?

W przypadku wad zgryzu liczy się to, żeby w jak najmłodszym wieku nastąpiło wdrożenie leczenia ortodontycznego, a następnie trwało ono jak najkrócej. Jest wiele możliwości na jego przyspieszenie. Skuteczność terapii zależy od kilku czynników. Przede wszystkim w czasie wizyty u ortodonty należy dokładnie skupić się na jego zaleceniach. Bagatelizowanie wskazówek może wydłużyć proces noszenia aparatu ortodontycznego. Na przyspieszenie leczenia wpływa stosowanie wyciągów elastycznych, które powodują skuteczniejsze prostowanie oraz stabilizację zębów i utrzymanie ich w danym miejscu.
Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga również wizyt kontrolnych u specjalisty celem ustalenia, czy terapia przebiega prawidłowo. Opuszczanie ich będzie miało negatywny wpływ na końcowy efekt. Istotne jest też to co pacjent spożywa. Zaleca się tzw. białą dietę, czyli stosowanie w menu pożywienia nie powodującego przebarwień zębów. Warto także jeść posiłki w formie papki lub miękkie. Te twarde jak np. orzechy, gruszki, czy jabłka mogą uszkodzić aparat ortodontyczny. W przypadku aparatu ruchomego bezwzględnie należy go zdejmować do posiłków. W przypadku wykrycia uszkodzeń trzeba niezwłocznie udać się do ortodonty. Niesprawny aparat może wywołać niepożądane efekty i wydłużyć czas leczenia.

Po jakim czasie widać efekty noszenia aparatu ortodontycznego?

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego warto uzbroić się w cierpliwość. Sprawdzanie zmian w swoim uzębieniu nie przyspieszy procesu prostowania zębów. Pierwsze efekty leczenia mogą być widoczne po ok. 3-6 miesiącach. Na początku trudno jest zauważyć zmiany. Czasami dopiero na wizycie kontrolnej, ortodonta informuje o przesunięciach, czy też rotacji zębów. Jednak na efekt końcowy, czyli zakończenie leczenia ortodontycznego trzeba poczekać nawet kilka lat.

Koniec leczenia aparatem stałym a retencja – w jakim celu nosi się aparat retencyjny?

Po zdjęciu aparatu stałego na koniec leczenia, ortodonta zazwyczaj proponuje założenia retainera, czyli aparatu retencyjnego. Jego zadaniem jest stabilizacja zębów, utrzymanie ich we właściwym położeniu oraz utrwalenie efektów terapii. Retainery mogą być ruchome oraz stałe i zazwyczaj są noszone przez okres dwa razy dłuższy, niż w trakcie leczenia ortodontycznego.