Menu

Implanty cyrkonowe – lepsza alternatywa niż tytanowe?

27 maja 2019 - Implantologia
Implanty cyrkonowe – lepsza alternatywa niż tytanowe?

Implanty są obecnie jednym z najlepszych rozwiązań protetycznych. Ich skuteczność jest potwierdzona wśród tysięcy zadowolonych pacjentów, którzy, stosując implanty, zyskali odczucia zbliżone do posiadania naturalnego zęba. Obecnie implanty wykonuje się z różnych materiałów – najpopularniejsze nadal są implanty tytanowe, jednak można zaobserwować zwiększone zainteresowanie implantami cyrkonowymi. Dowiedz się, czy warto zdecydować się na implanty cyrkonowe.

Zalety implantów cyrkonowych

Implanty cyrkonowe są stosunkowo nowym rozwiązaniem w implantologii. Ich różnica względem implantów tytanowych polega przede wszystkim na materiale, z którego zostały wykonane. Implanty cyrkonowe są wykonane z tlenku cyrkonu – bezpiecznego materiału, biokompatybilnego, niepowodującego reakcji alergicznych. Stanowi to zaletę względem implantów tytanowych, które mimo tego, iż również są bezpieczne, z racji zastosowania metalu, mogą spowodować nadwrażliwość lub reakcję alergiczną.

Jedną z zalet implantów cyrkonowych jest przede wszystkim ich wygląd. Kolor implantów cyrkonowych jest bardzo zbliżony do koloru naturalnych zębów, co sprawia, że obniżenie linii dziąseł, prowadzące do częściowego obnażenia implantu, nie będzie dla pacjenta kłopotliwe.

Implanty cyrkonowe są bardzo wytrzymałe – materiał, z którego zostały wykonane, pozwala na wieloletnie użytkowanie. Poza tym, mają bardzo zbliżoną stabilność do implantów tytanowych. Dodatkowo, implanty cyrkonowe nie przekładają się na powodowanie problemów, które w konsekwencji mogą prowadzić do zaniku kości, a także retrakcji dziąseł.

Zastosowanie implantów cyrkonowych

Implanty cyrkonowe stosuje się w podobnych przypadkach, jak implanty tytanowe. Rozwiązania protetyczne z zakresu implantologii znajdują swoje zastosowanie u pacjentów, którym zależy na rozwiązaniu problemów związanych z całkowitym lub częściowym bezzębiem.

Zastosowanie implantów stomatologicznych pozwoli na zapełnienie miejsc, w których nie ma zęba ani korzenia zęba. Przekłada się to na korzyści estetyczne i zdrowotne. Implanty, zarówno cyrkonowe, jak i tytanowe, mogą uchronić pacjenta od zanikania tkanki kostnej. Dodatkowo, posiadanie pełnego uzębienia przekłada się między innymi na jakość żucia – spożywania posiłków.

Pod względem estetycznym, ten rodzaj implantów gwarantuje pacjentom niezwykle satysfakcjonujący efekt. Na implancie cyrkonowym istnieje możliwość zamocowania korony protetycznej, która wizualnie i funkcjonalnie jest bardzo zbliżona do naturalnego zęba.