Menu

Hemisekcja – charakterystyka i przeciwwskazania

14 sierpnia 2019 - Chirurgia stomatologiczna
Hemisekcja – charakterystyka i przeciwwskazania

Hemisekcja jest zabiegiem, który wykonuje się w ramach chirurgii stomatologicznej. Jest to jeden z zabiegów, który umożliwia utrzymanie stanu jamy ustnej w dobrej kondycji – nawet mimo skomplikowanych chorób. Hemisekcja jest stosunkowo inwazyjną formą ingerencji w jamę ustną pacjenta, jednak jej efekty są niesamowite – ciężko jest osiągnąć efekty hemisekcji z pomocą innego sposobu leczenia. Dowiedz się, czym jest hemisekcja zęba i dlaczego zabieg ten pełni szczególnie istotną rolę w leczeniu chirugicznym zębów.

 

Czym jest zabieg hemisekcji?

 

Przed przystąpieniem do szukania zalet, dróg wykorzystania rozwiązań oferowanych w ramach hemisekcji, warto jest dowiedzieć się, czym hemisekcja jest. Hemisekcja jest zabiegiem chirurgicznym, podczas którego chirurg stomatolog usuwa skażoną część zęba – czyli połowę korony zęba wraz z korzeniem – a pozostałą rekonstruuje w ramach leczenia protetycznego. 

 

Hemisekcja jest zabiegiem wykonywanym na zębach wielokorzeniowych, między innymi trzonowcach. Wykorzystanie tego rodzaju zabiegu przydaje się wtedy, kiedy inna forma leczenia najprawdopodobniej nie przyniesie skutku. Za ostateczną deskę ratunku przyjmuje się leczenie kanałowe, jednak to właśnie hemisekcja zęba jest ostatnim sposobem na uratowanie zęba, nawet częściowe, przed ekstrakcją.

 

Hemisekcja – wskazania do zabiegu

 

Hemisekcja, z racji tego, że jest stosunkowo inwazyjna, jest wykonywana tylko w trudnych przypadkach. Wykorzystuje się ją w przypadku mocno skażonych zębów, niepodatnych na leczenie kanałowe, nazywane także endodoncją. Do takich symptomów można zaliczyć przede wszystkim duże skażenie próchnicą. 

 

Prócz tego, hemisekcja jest wykonywana w momencie, kiedy po leczeniu kanałowym dojdzie do nawrotu choroby. Oznacza to, że leczenie kanałowe zostało wykonane nie do końca skrupulatnie – w kanałach pozostały skażone tkanki miazgi. Warto jest także rozważyć hemisekcję zęba w momencie, gdy doszło do jego częściowego złamania.

 

Hemisekcja – przeciwwskazania

 

Za zabiegiem hemisekcji stoją pewne przeciwwskazania, do których bezwzględnie należy się dostosować. Wykonanie hemisekcji bez znieczulenia (narkozy lub miejscowego) jest niemożliwe – to bolesny zabieg i zastosowanie znieczulenia jest absolutnie konieczne. Uczulenie na znieczulenie stosowane przez stomatologa wyklucza pacjenta z zabiegu. Ząb, którego nie da się zrekonstruować, nie powinien być leczony poprzez hemisekcję. 

 

Ile kosztuje hemisekcja?

 

Koszt hemisekcji kończy się na zaporowej kwocie, sięgającej nawet 1500 złotych. Najczęściej pacjenci płacą za hemisekcję jednego zęba nie więcej, niż 800 złotych.