Search
Diastema - jak usunąć?

Diastema – jak usunąć?

Wszyscy chcemy móc pochwalić się pięknym uśmiechem. Przerwa między zębami dla jednych osób jest powodem do dumy, dla innych wadą, której trzeba się pozbyć. Kiedy diastema staje się problemem i jak ją usunąć?

Co to jest diastema?

Przerwa między górnymi przednimi zębami nazywana jest diastemą. Dla wielu osób stanowi problem, ale nie zawsze tak jest.

Diastema, której szerokość nie przekracza 0,2 mm nie jest problemem medycznym. Osoby rozpoznawalne często robią z niej swój atut. Można powiedzieć, że staje się ona „znakiem firmowym”. Dodaje uroku i sprawia, że uśmiech takiej osoby jest charakterystyczny.

Inaczej wygląda sprawa, gdy szerokość diastemy jest większa niż 0,5 mm. Taka szpara może powodować różne dolegliwości. Chcąc im zapobiec należy wdrożyć leczenie.

Przyczyny diastemy

Diastema może mieć wiele przyczyn. Często do szpary między zębami doprowadza hipodoncja, czyli brak siekaczy bocznych. Pozostałe zęby, które nie mają oparcia, rozchodzą się na boki powodując wadę.

Hiperdoncja powstaje, gdy zębów w jamie ustnej jest zbyt dużo. Ząb nadliczbowy najczęściej pojawia się za siekaczami.

Kolejnym powodem powstania diastemy mogą być problemy z wędzidełkiem. Przerost wędzidełka lub jego nieprawidłowy przyczep stanowi źródło problemu.

Diastema jest zjawiskiem, które często występuje u małych dzieci. Najczęściej do szpar między zębami dochodzi, gdy następuje wymiana zębów mlecznych na stałe.

Przyczyną diastemy mogą być też nieprawidłowe zachowania. Ssanie kciuka, wypychanie języka, ssanie warg czy założenie kolczyka na język prowadzi do zmian między zębami.

Leczenie diastemy – jak ją usunąć?

O ile niewielka diastema może być atutem, tak większe zmiany należy leczyć. Duża szpara między zębami może powodować choroby przyzębia, prowadzić do rozchwiania zębów, które w skrajnych sytuacjach mogą być przyczyną przedwczesnej utraty zębów.

Warto również pamiętać, że osoby, które mają dużą szparę między zębami mogą mieć problemy z wymową głosek dentalizowanych (z, s, ś, ć, dź). Taka wada wpływa na samoocenę.

Zastanawiając się diastema jak usunąć koniecznie należy rozpocząć od wizyty u lekarza stomatologa, który stwierdzi jakie leczenie przyniesie najlepsze efekty.

Najczęściej zalecany jest aparat ortodontyczny. Lekarz ortodonta zakłada aparat, który składa się z drucików i zamków. Można go nosić wyłącznie w nocy lub przez całą dobę. Ustawienia aparatu są korygowane co pewien czas przez lekarza ortodontę, dzięki temu zęby, powoli ustawiają się na zalecanym miejscu.

Zastanawiając się diastema jak usunąć nie można zapomnieć o kolejnym sposobie jakim jest założenie licówek. Są to bardzo cienkie, ale wytrzymałe nakładki na oszlifowane zęby. Jest to metoda bardzo inwazyjna, ale skuteczna. Nakładki, wykonane z dobrego materiału, mogą trzymać się i ładnie prezentować nawet przez 15 lat.

Mniej inwazyjną metodą ukrycia diastemy jest zastosowanie specjalnego kompozytu, który zakłada się jak plombę. Ta metoda to bonding.

Zastanawiając się diastema jak usunąć, należy również pamiętać o możliwości wykorzystania mostów oraz implantów dentystycznych.