Menu

Czym są aparaty retencyjne?

9 sierpnia 2019 - Ortodoncja
Czym są aparaty retencyjne?

Leczenie ortodontyczne jest bardziej skomplikowanym procesem, niż pozornie mogłoby się wydawać. Opracowanie terapii z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego to nie tylko założenie aparatu – to także utrzymanie efektu uzyskanego na skutek leczenia. W tym celu wykorzystuje się aparaty retencyjne, które mają na celu utrwalić uzyskany efekt. Dowiedz się, czym są aparaty retencyjne i dlaczego aparat retencyjny w leczeniu ortodontycznym jest bardzo istotny.

 

Leczenie retencyjne

 

Aparaty retencyjne pełnią funkcję „utrwalacza” efektu, to jest – aparaty ortodontyczne powodują korektę zgryzu, a aparaty retencyjne go utrzymują. Aparaty ortodontyczne bez wątpienia mogą poszczycić się bardzo wysoką skutecznością, jednak to aparaty retencyjne sprawiają, że pacjent może cieszyć się efektami leczenia ortodontycznego przez lata.

 

Inną nazwą, jaką mianuje się aparaty retencyjne, to retainery. Ze względu na to, że pełnią one ważną funkcję w leczeniu ortodontycznym, nie sposób ominąć ich użytkowania podczas terapii. Pacjenci, którzy ignorują aparaty retencyjne, prawdopodobnie utracą efekt po pewnym czasie, co może spowodować konieczność powtórzenia leczenia – nawet w ograniczonym stopniu.

 

Retencyjny aparat ortodontyczny

 

Aparaty retencyjne ortodontyczne użytkuje się w bardzo prosty sposób. Przede wszystkim, taki aparat zakłada się na wewnętrzną część zębów, co jest swego rodzaju zaletą – rozwiązanie problemu konieczności noszenia aparatu retencyjnego nie powoduje negatywnych efektów estetycznych. Aparaty retencyjne nosi się przez stosunkowo długi okres, mogący trwać nawet kilka lat, jednak nie jest to uciążliwe na co dzień.

 

Zalety aparatów retencyjnych

 

Aparaty ortodontyczne retencyjne mają wiele zalet, które warto jest uwzględnić przy ocenianiu, czy warto jest je nosić. Przede wszystkim, największą zaletą, jaką posiadają aparaty ortodontyczne retencyjne, jest fakt, że są one w stanie zapewnić, że uzyskany efekt w wyniku leczenia ortodontycznego utrzyma się przez lata. To spory atut, który powinien od razu przemówić, że nie warto jest rezygnować z aparatu retencyjnego.

 

Dodatkowo, aparat ortodontyczny retencyjny może być ruchomy. Aparaty ortodontyczne retencyjne są bardzo wygodne, gdyż nie trzeba ich nosić przez cały czas. Jest to jednak wskazane przez pierwsze miesiące trwania okresu fazy retencyjnej, dopiero po kilku miesiącach można ograniczyć czas poświęcany na ich noszenie. Ważną zaletą jest także fakt, że aparat retencyjny jest praktycznie niewidoczny.