Search
czy-zakladanie-implantow-boli

Czy zakładanie implantów boli? Poznaj odpowiedź.

Zdrowe, mocne i śnieżnobiałe zęby to marzenie każdego z nas. W niektórych przypadkach osiągnięcie pięknego, promiennego uśmiechu jest możliwe wyłącznie dzięki wstawieniu specjalnych implantów. Czym tak właściwie są implanty zębów i czy ich zakładanie jest bolesne?

Implanty – z czego się składają?

Implanty zębowe składają się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest śruba, najczęściej wykonana z tytanu, którą lekarz wszczepia w kość. Ludzki organizm dobrze toleruje materiał jakim jest tytan, dlatego ryzyko odrzucenia wszczepu jest minimalne. Po pewnym czasie ta część implantu ulega pewnego rodzaju zespoleniu z kością – staje się jej integralną częścią.

Drugim elementem jest implantu jest łącznik, który zespala podstawę implantu oraz koronę protetyczną. Część protetyczna jest widoczna w jamie ustnej i zastępuje koronę zębową. W stomatologii występują także implanty, które wraz z częścią śródkostną oraz łączącą, tworzą jedną całość. Wówczas mamy do czynienia z implantami jednoczęściowymi.

Jak się wstawia implanty?

Wszczepianie implantu zębowego składa się z trzech etapów. Podczas pierwszego z nich dokonuje się wszczepienia podstawy implantu podczas zabiegu chirurgicznego. Aby móc połączyć implant z częścią śródkostną, konieczne jest wywiercenie w kości odpowiedniego otworu. Następnym etapem jest wkręcenie tytanowej śruby, czyli podstawy implantu. Wszystko to musi odbywać się, rzecz jasna, w gabinecie stomatologicznym po uprzednim przeprowadzenie odpowiednich badań.

Drugi etap polega na gojeniu się rany. Proces integracji tytanowej śruby z kością trwa od 3 do 6 miesięcy. Na całkowite wygojenie się rany trzeba zatem trochę poczekać. Jest to konieczne, aby organizm nie potraktował śruby jako ciała obcego – w takim przypadku doszłoby do odrzucenia wszczepu. Po tym okresie, lekarz wkręca do kości śrubę gojąca, która wspomaga i przyspiesza proces regeneracji błony śluzowej.

Trzecim i ostatnim etapem wszczepienia implantów jest nałożenie części protetycznej. Trwa to zazwyczaj do 14 dni od wkręcenia do kości śrub gojących. Część protetyczną implantu można założyć dopiero po całkowitym wygojeniu się rany i zregenerowaniu błony śluzowej. Jest to jednak dopiero proteza tymczasowa, od której lekarz musi pobrać odcisk i ustalić z pacjentem odcień końcowej korony protetycznej. Na postawie wycisku protetycznego lekarz przystępuje do ostatniego etapu, jakim jest założenie łącznika oraz stałej korony protetycznej.

Implanty zębów – cena

Koszty wszczepienia implantu są zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników. Na koszt zabiegu składają się takie kwestie jak producent implantu oraz materiał z jakiego został wykonany, metoda wszczepiania implantu oraz ewentualne zabiegi stomatologiczne, którym pacjent będzie musiał się poddać przez zabiegiem wszczepienia implantu zęba. Nie bez znaczenia są także czynniki takie jak reputacja gabinetu stomatologicznego, jego lokalizacja oraz doświadczenie pracujących w nim lekarzy. Szacunkowy koszt wszczepienia jednego implantu waha się w granicach 3 tysięcy złotych.