Menu

Czy warto zdecydować się na nakładki na zęby?

27 maja 2019 - Ortodoncja
Czy warto zdecydować się na nakładki na zęby?

Nakładki na zęby pełnią obecnie szereg zróżnicowanych funkcji. Ich wybór jest uzależniony od aktualnych potrzeb pacjenta. Nakładki na zęby znajdują obecnie zastosowanie zarówno w stomatologii estetycznej, a także między innymi podczas leczenia bruksizmu – nocnego zgrzytania zębów.

Dowiedz się, czym są nakładki na zęby i z jakich rodzajów nakładek można obecnie skorzystać.

Czym są nakładki na zęby?

Stosowanie nakładek na zęby ma na celu poprawę wyglądu uśmiechu, zwalczaniu różnych wad uzębienia. Część nakładek pozwala także na leczenie wad zgryzu, stanowiąc alternatywę dla aparatów ortodontycznych.

Warto pamiętać, że każda nakładka powinna być indywidualnie przygotowywana przez stomatologa. Istnieje możliwość zakupu gotowych nakładek, a część z nich można sporządzić na własną rękę (np. nakładki do wybielania zębów), jednak uzyskany w nich efekt nie będzie tak dobry, jak przy dopasowanych nakładkach; może okazać się również, że dany rodzaj nakładek spowodował więcej szkód, niż korzyści.

Jakie nakładki są dostępne u stomatologa?

Pierwszą, wartą uwagi nakładką na zęby, są nakładki służące do niwelowania skutków bruksizmu, a także samego schorzenia. Szyny relaksacyjne, używane u osób mających problem bruksizmu, oddzielają górną i dolną linię zębów, co sprawia, że ich wzajemne stykanie (w przypadku bruksizmu – ścieranie, zaciskanie, stukanie) jest niemożliwe.

Dodatkowo, zastosowanie tego rodzaju nakładek u osób mających bruksizm sprawia, że zanika również problem dźwięków wydawanych podczas stykania zębów – osoba, która śpi z pacjentem, ma zapewniony spokojny sen.

Innym typem nakładek są nakładki, które stosuje się jako alternatywę dla aparatów ortodontycznych. Łączą one zalety aparatu ruchomego i stałego – nie trzeba nosić ich przez całą dobę, co sprawia, że utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest dużo prostsze.

Nakładki wybielające stosuje się w połączeniu z odpowiednio dobranym żelem wybielającym. Ten rodzaj nakładek jest dopasowany do zgryzu danego pacjenta, przez co żel wybielający dobrze styka się z powierzchnią zębów. Zaleca się wykonanie danych nakładek u stomatologa, aby ich dopasowanie do zębów było jak najlepsze.

Innym, bardzo popularnym rodzajem nakładek są licówki. Obecnie do ich montażu z reguły konieczne jest minimalne szlifowanie zęba, pacjent może jednak zdecydować się na wariant licówek bez przyklejania. Ten rodzaj nakładek jest wykonany z porcelany – porcelana jest w stanie zapewnić najwyższy poziom estetyki; ciężko jest odróżnić ją od naturalnego zęba.