Menu

Czy trzeba się obawiać leczenia kanałowego?

22 marca 2019 - Endodoncja - Leczenie kanałowe
Czy trzeba się obawiać leczenia kanałowego?

Endodoncja pomimo bardzo tajemniczej nazwy jest najczęściej znana pod innym terminem, jakim jest… leczenie kanałowe. Wokół niego narosła niezwykle duża ilość mitów i nieprawidłowych przekonań, które skutecznie odciągają nas od podjęcia się ewentualnemu leczeniu. Czy leczenie kanałowe faktycznie boli? Jak zmieniła się endodoncja przez ostatnie lata? Czego można spodziewać się po zakończeniu zabiegu? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule!

Czy zabieg boli?

Pierwszym z mitów, jakie krążą wokół samego leczenia endodontycznego, jest ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych. Na pewno wiele razy słyszeliście o tym, jak pacjenci którzy się mu poddawali, uznają leczenie kanałowe za jedno z najbardziej bolesnych i nieprzyjemnych zabiegów, jakie czekają na nas w gabinecie. Czy to jednak prawdziwe?

Oczywiście, że nie! Dziś każdy z zabiegów endodontycznych (bo pod taką nazwą znane jest także leczenie kanałowe) wykonuje się pod wpływem znieczulenia miejscowego, które przez swoją naturę „wyłącza” możliwość odczuwania bólu. Nie oznacza to jednak tego, że kompletnie nie poczujecie niczego. Jak już wspomnieliśmy, znieczulenie pozbywa się bólu… lecz nie odczuwania dotyku narzędzi wykorzystywanych przez stomatologa. To jednak mała cena jak za skuteczne leczenie kanałowe zęba, czyż nie?

Użycie mikroskopu w leczeniu kanałowym

Niektórzy z was mogą dziwić się, gdy leczenie kanałowe zęba, stomatolog użyje narzędzia, jakim jest mikroskop. Wbrew pozorom nie jest to tak nowatorskie rozwiązanie, jak mogłoby się wydawać. Dziś jest to wręcz normalka. Co jednak daje ten mikroskop podczas pracy samego stomatologa? Otóż jak można się domyślić, pozwala on na dojrzenie tego, co niemożliwe do zauważenia przez ludzkie oko. Niech jako przykład posłuży to, że pole zabiegowe może być tak małe, jak uwaga — jeden milimetr kwadratowy! To niezwykle pomocne, zwłaszcza w momencie, w którym potrzebna jest niezwykła precyzja i dokładność, z którymi łączy się leczenie kanałowe. Dzięki mikroskopowi można także „namierzyć” wszelkie nieprawidłowości, pokroju niestandardowej długości kanałów zębowych czy też pozwolić na usuwanie złamanych narzędzi stomatologicznych. To bez wątpliwości pomocne w przeprowadzeniu pacjenta przez cały zabieg, jakim jest leczenie kanałowe.

Efekty po zabiegu

Co jednak daje skuteczne wyleczenie zęba na drodze endodontycznej, czyli poprzez leczenie kanałowe? Na samym początku, warto wspomnieć o dość oczywistej sprawie, jaką jest pozbycie się bólu zęba, który jak sami pacjenci mówią, nieraz uniemożliwia godną egzystencję. Poza tym ma to inne, znacznie bardziej długofalowe skutki, o których rzadko pamiętamy! Poprawne wyleczony endodontycznie ząb może posłużyć przez wiele lat, a co ciekawsze — w przypadku jego złamania poprzez wynik urazu mechanicznego, może on posłużyć jako coś na kształt „sztucznego implantu”. Na jego podstawie można w znacznie prostszy i naturalniejszy sposób umieścić koronę protetyczną. Pamiętajcie — naturalny korzeń jest zawsze lepszą opcją niż implant stomatologiczny! Jak widać, zęby warto leczyć kanałowo, nawet jeżeli może wam się wydawać, że nie ma to kompletnie sensu! Stomatolog zdecydowanie może wam w tym pomóc, podobnie jak samo leczenie kanałowe!