Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne? Poznaj odpowiedź.
Na stan uzębienia oraz zdrowie całej jamy ustnej wpływa kilka czynników. Wśród nich wymienić można wiek oraz pogarszającą się wraz z jego upływem jakość szkliwa czy nieprawidłową higienę jamy ustnej. Ponadto, zęby stale narażone są na powstawanie przebarwień, a do ich szybszego tworzenia się przyczynia się nadmierne spożywanie kawy i innych płynów barwiących oraz palenie tytoniu. Wówczas warto zdecydować się na zabieg piaskowania, który skutecznie usuwa nie tylko przebarwienia, ale również znajdujące się na powierzchni zębów osady. Wielu pacjentów zastawania się jednak nad tym: czy piaskowanie zębów jest bezpieczne?
Co daje piaskowanie zębów?
W wielu gabinetach dentystycznych padają pytania dotyczące tego, na czym polega ten zabieg oraz czy piaskowanie zębów jest bezpieczne? Otóż, należy podkreślić że zabieg piaskowania zębów jest procedurą mało inwazyjną oraz szybką do przeprowadzenia.
Piaskowanie pozwala skutecznie usunąć z powierzchni zębów wszelkie osady i przebarwienia, które gromadzą się i powstają podczas codziennych czynności, w tym spożywania barwiących pokarmów oraz napojów. Podczas zabiegu wykorzystywany jest piasek dentystyczny, który w swoim składzie zawiera wodorowęglan sodu lub glicynę. Ponadto, z uwagi na dość nieprzyjemny smak oraz w celu zwiększenia komfortu pacjenta podczas zabiegu, piasek dość często zawiera również substancje smakowe.
Co istotne, piasek dentystyczny cechuje się wysoką skutecznością działania, a jednocześnie nie powoduje uszkodzeń powierzchni zębów i kieszeni zębowych. Piaskowanie może bowiem w zależności od stanu uzębienia oraz potrzeb pacjenta dotyczyć obu wymienionych powyżej obszarów. Procedura wykonywana jest za pomocą piaskarki, która wytwarza aerozol wodno-powietrzny. Dzięki dużej sile pracy oraz niewielkim rozmiarom drobin piasku, może on docierać do bardzo trudnych obszarów i skutecznie usuwać zgromadzone tam zanieczyszczenia.
Zabieg może być wzbogacony o fluoryzację lub stanowić etap poprzedzający wybielanie zębów. Warto podkreślić, że piaskowanie poprawia stan uzębienia poprzez skuteczne usuwanie zanieczyszczeń i przebarwień, a ponadto przyczynia się do wygładzenia powierzchni zębów. Wraz z fluoryzacją stanowi bardzo istotny element profilaktyki rozwoju próchnicy oraz ogranicza powstawanie stanów zapalnych.
Piaskowanie zębów – wady
Piaskowanie powierzchni zębów jest zabiegiem mało inwazyjnym, a więc jego skuteczność jest w dużym stopniu ograniczona. Może on usuwać drobne zanieczyszczenia, lecz w przypadku bardzo poważnych zaniedbań higienicznych jamy ustnej i rozległych przebarwień zębów, zabieg ten może okazać się niewystarczający i mało skuteczny.
Bezpieczeństwo, a zabieg piaskowania zębów
Czy piaskownie zębów jest bezpieczne? Otóż, jak wspomniano powyżej piaskowanie jest zabiegiem mało inwazyjnym. Oznacza to duże bezpieczeństwo dla pacjenta oraz bardzo znikome przeciwwskazania, w tym: ostre stany zapalne okolic dziąseł, astma czy przewlekłe choroby układu oddechowego. Oczywiście, jak każda procedura medyczna wymaga zachowania wysokich standardów higienicznych oraz specjalistycznej wiedzy ze strony higienistki lub stomatologa. W bardzo rzadkich przypadkach może pojawić się reakcja alergiczna pacjenta na proszek dentystyczny.