Search
Co usuwa kamień nazębny?

Co usuwa kamień nazębny?

Piękny uśmiech jest marzeniem wielu pacjentów pojawiających się w gabinetach dentystycznych. Zdrowe zęby wymagają bowiem regularnych wizyt dentystycznych oraz codziennej starannej pielęgnacji. Nie można zapominać o tym, że na skutek spożywania pokarmów na powierzchni zębów pacjentów mogą pojawiać się osady oraz gromadzić płytka i kamień nazębny. Warto zatem zastanowić się nad tym, co usuwa kamień nazębny.

Co to jest kamień nazębny?

Jak wspomniano powyżej, pacjenci bardzo często mają wątpliwości dotyczące tego, czym jest kamień nazębny. Otóż, kamień nazębny tworzony jest na skutek odkładającej się płytki nazębnej, która początkowo ma dość miękką strukturę lecz z czasem ulega mineralizacji. Na skutek tego procesu powstaje zbita i trudna do usunięcia struktura zawierająca w swoim składzie między innymi: białka, komórki nabłonka, wapń i fosfor oraz bakterie próchnicowe. W początkowym okresie na powierzchni zębów w okolicach dziąseł pojawiają się cienie. Stopniowo zmiany obejmują również obszary pod dziąsłami, co prowadzi do rozwoju stanów zapalnych, krwawienia podczas szczotkowania zębów, a także powstawania przykrego zapachu z ust i paradontozy.

Sposoby na kamień na zębach

Osoby borykające się z problemem dość często zastanawiają się nad tym, czym można usunąć kamień nazębny. Otóż, metody zwalczania tej dolegliwości można podzielić na domowe, które wykonywane są przy użyciu powszechnie dostępnych produktów. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty dentystycznej, w postaci skalingu czy piaskowania.

Jak powstaje kamień nazębny?

Wpływ na odkładanie się kamienia mają uwarunkowania osobnicze, nawyki higieniczne dotyczące jamy ustnej oraz dieta bogata w duże ilości cukru i nabiału, który powoduje zagęszczanie śliny i mineralizację płytki nazębnej, a także palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu.

Kamień nazębny domowe sposoby

Pacjenci marzący o zdrowym i pięknym uśmiechu zastanawiają się nad tym, co usuwa kamień nazębny. Otóż, wśród powszechnie stosowanych specyfików wyróżnia się stosowanie: octu jabłkowego, sody oczyszczonej, oleju kokosowego, drożdży piwnych, a także węgla aktywnego i naparu przygotowywanego z szałwii. Ocet jabłkowy poza usuwaniem płytki nazębnej działa również odkażająco i ogranicza rozwój zmian próchnicowych.

W celu jego użycia należy kilka kropel nanieść na szczoteczkę, a następnie wyszczotkować nią starannie zęby oraz powierzchnię dziąseł. Poza tym, można stosować preparat przygotowany z sody oczyszczonej i oleju kokosowego. Mieszanina ta działa antybakteryjnie oraz skutecznie usuwa przebarwienia szkliwa. W celu usuwania kamienia stosuje się również mieszaninę drożdży piwnych, soli oraz wody. W celu ograniczania zmian na zębach warto stosować domowe pasty z węglem aktywnym lub gotowe produkty dostępne w sprzedaży drogeryjnej lub aptecznej. Kamień może być również usuwany za pomocą płukanek przygotowanych ze świeżej lub suszonej szałwii.

Sposoby zapobiegania

Pacjenci pragnący zachować piękny uśmiech powinni wiedzieć, co usuwa kamień nazębny oraz jak zapobiec jego odkładaniu się. W tym przypadku konieczna jest odpowiednia profilaktyka obejmująca między innymi regularne wizyty dentystyczne, staranną higienę jamy ustnej, stosowanie diety ubogiej w cukier oraz unikanie palenia papierosów czy nadmiernego spożywania alkoholu.