Menu

Charakterystyka zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej

2 sierpnia 2019 - Chirurgia stomatologiczna

Słysząc termin sinus lift, być może znaczna większość z was nie do końca zrozumie, o co chodzi w danym zabiegu. Tak zwany sinus lift, to nic innego jak podniesienie dna zatoki szczękowej, które wykonywane jest w kilku sytuacjach, takich jak konieczność zastosowania wszczepów śródkostnych. To właśnie dzisiaj, żeby znacząco zwiększyć waszą świadomość na temat tej dziedziny stomatologii, jaką jest właśnie chirurgia stomatologiczna. Co sprawia, że podniesienie dna zatoki jest konieczne? Jakie metody oferuje podniesienie dna zatoki szczękowej? Co zrobić po zabiegu? Odpowiemy dziś na te oraz inne pytania!

 

Wskazania do zabiegu

 

Podstawowym wskazaniem do tego, aby stomatolog miały wykonać podniesienie dna zatoki szczękowej, jest zanik kości po utracie zębów. Jeżeli pacjent straci zbyt dużo kości, to uniemożliwi to przeprowadzenie leczenia implantologicznego. Powód takiej sytuacji to zbyt mała grubość kości pomiędzy jamą ustną a zatoką szczękową. W takim przypadku konieczne będzie otworzenie zatoki szczękowej i wykonanie zabiegu, jakim jest podniesienie dna zatoki szczękowej. Jakie metody tego zabiegu możemy wyróżnić?

 

Metody podniesienia dna zatoki szczękowej

 

Przede wszystkim, podniesienie dna zatoki szczękowej możliwe jest do wykonania poprzez dwie najpopularniejsze metody — otwartą oraz zamkniętą. Pierwsza z nich wyróżniają się tym, że jest bardziej inwazyjna. Chirurg stomatolog realizujący w ten sposób podniesienie dna zatoki uzyskuje dostęp do zatoki szczękowej od strony przedsionka jamy ustnej. Następnym krokiem jest oddzielenie błony śluzowej od kości i wprowadzenie w to miejsce materiału kościozastępczego. Metoda ta jest szczególnie zalecana w przypadku dużych zaników kostnych. W przypadku wykonywania metody otwartej (jest ona znacznie mniej inwazyjna) wykorzystuje się dostęp w obrębie wyrostka zębodołowego. Otwarte podniesienie dna zatoki szczękowej jest ona w przypadku mniejszych zaników kostnych.

 

Przeciwwskazania do zabiegu

 

Chirurg nie zawsze jest w stanie wykonać podniesienie dna zatoki szczękowej. Zestaw przeciwwskazań uniemożliwiających wykonanie tej operacji to przede wszystkim choroby organizmu takie jak cukrzyca czy choroby wynikające z obecności nowotworów. Można przyjąć, że przeciwwskazania do zabiegu, jakim jest podniesienie dna zatoki, są niemalże takie same jak w przypadku tradycyjnej implantacji. 

 

Podniesienie dna zatoki szczękowej — zalecenia po zabiegu

 

Co jednak zrobić tuż po zakończeniu tego zabiegu, jakim jest podniesienie dna zatoki szczękowej? Z racji na pojawienie się obrzęku w jamie ustnej, możliwe jest korzystanie z chłodnych kompresów, które zredukują to, co spowodowało podniesienie dna zatoki. Kluczowe jednakże staje się to, aby utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej. Bez tego, istnieje możliwość infekcji wynikającej z nagromadzenia płytki nazębnej. Poza tym, pacjenci po zakończonym zabiegu jakim jest jest podniesienie dna zatoki szczękowej powinni unikać czynności takich jak latanie samolotem, gdyż gwałtowna zmiana ciśnienia może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Celem zredukowania dolegliwości bólowych, po zabiegu jakim jest podniesienie dna zatoki szczękowej, warto również zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe zależne przez stomatologa.