Search
Jak skutecznie leczyć paradontozę?

Jak skutecznie leczyć paradontozę?

Paradontoza to powszechnie występująca dolegliwość, która ma związek z pojawianiem się stanów zapalnych w obrębie tkanek przyzębia. Wśród przyczyn tego typu infekcji wymienia się bakterie, których nadmierne namnażanie związane jest z nieprawidłową higieną jamy ustnej, wiekiem oraz predyspozycjami uwarunkowanymi genetycznie. W związku z tym, w gabinetach dentystycznych dość często padają pytania dotyczące tego, jak skutecznie leczyć paradontozę.

Przyczyny paradontozy

Jak wspomniano powyżej, wielu pacjentów ma wątpliwości dotyczące tego czym jest i jak skutecznie leczyć paradontozę. Otóż, paradontoza to zapalenie przyzębia, które wywoływane jest przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej pacjenta. Wraz z upływem czasu choroba obejmuje obszary przyzębia oraz struktury znajdujące się w otoczeniu odpowiedzialne za przytrzymanie zębów w odpowiednim położeniu. Paradontoza prowadzi w krótkim czasie do powstawania stanów zapalnych, które mogą przyczyniać się do rozchwiania i utraty zębów.

Dolegliwość zwykle dotyka mężczyzn po 40. roku życia, ale może być obserwowana niezależnie od płci i wieku pacjentów. Wśród jej przyczyn wymienia się zaniedbania higieniczne jamy ustnej, zaburzenia fizjologicznego składu i produkcji śliny, a także upośledzenie układu odpornościowego. Rozwój paradontozy następuje na skutek braku systematycznego usuwania odkładającej się na powierzchni zębów płytki nazębnej i jej mineralizacji, powstawania kamienia nazębnego oraz rozwoju stanu zapalnego. Wśród innych przyczyn paradontozy można wymienić: palenie papierosów, cukrzycę, stres oraz spożywanie produktów wysokoprzetworzonych oraz bogatych w cukier.

Paradontoza objawy

W pierwszym etapie rozwoju paradontoza jest dość trudna do zdiagnozowania, ponieważ nie daje silnych objawów. Sporadycznie może pojawiać się nabrzmienie dziąseł oraz ból. Wraz z upływem czasu dochodzi jednak do rozwoju choroby oraz nasilenia nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak na przykład: krwawienia podczas szczotkowania zębów oraz przykrego zapachu z ust. Poza tym, w przebiegu choroby może pojawiać się rozchwianie zębów, które w skrajnych przypadkach może prowadzić do ich utraty. Paradontozie może również towarzyszyć nadwrażliwość zębów na wysokie i niskie temperatury, a także wysuwanie się zębów z łuków czy występowanie ropnej wydzieliny.

Paradontoza – pasta i szczoteczka

Jak skutecznie leczyć paradontozę? Otóż, leczenie paradontozy zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian i obejmuje w pierwszej kolejności wprowadzenie zasad dotyczących starannej higieny jamy ustnej. Jest ona absolutnie konieczna i wymaga bardzo starannego szczotkowania zębów, przestrzeni międzyzębowych i języka. Podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych należy stosować dobrej jakości szczoteczki, nici i pasty dentystyczne, a także irygatory wodne oraz płyny dentystyczne. Podczas czyszczenia jamy ustnej nie można pomijać czyszczenia kieszonek zębowych. Paradontozę pomaga ograniczyć antybiotykoterapia, jednak w skrajnych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegów chirurgicznych lub zastosowanie szyny mającej na celu stabilizację rozchwianego uzębienia.