Search
czym-czyscic-aparat-retencyjny

Czym czyścić aparat retencyjny?

Prostowanie zębów za pomocą aparatu stałego trwa kilka lat, jest to proces żmudny w czasie, którego należy regularnie pojawiać się w gabinecie stomatologicznym. Właśnie po to, aby utrwalić to, co zostało osiągnięte aparatem stałym, należy nosić aparat retencyjny. Co to jest i czym czyścić aparat retencyjny?

Co to jest aparat retencyjny?

Aparat retencyjny jest niezwykle ważny, ze względu na to, że wykorzystuje się go w celu utrwalenia efektów leczenia aparatem stałym. Stały aparat na zęby zakładany jest po to, aby skorygować krzywy zgryz pacjenta. Retainer, bo tak również nazywa się aparat retencyjny, noszony jest po to, aby utrwalić efekty osiągnięte noszeniem aparatu stałego.

Pacjent chcący poddać się leczeniu zgryzu musi być przygotowany na to, że będzie musiał nosić aparat przez okres około dwóch lat. Zdania na temat tego, czy taki okres jest wystarczający, są podzielone, ponieważ ciężko jest stwierdzić czy dwuletni okres wystarcza do tego, aby leczenie zgryzu zostało uznane za efektywne. Problemy są związane z tym, że trudno jest sprawić, aby zęby oraz otaczające je tkanki zostały przebudowane. Zaradzić temu problemowi można właśnie nosząc aparat retencyjny, który zapobiegnie krzywieniu się zębów.

Aparat retencyjny to gwarancja utrwalenia tego, co zostało poprawione aparatem stałym. Warto zaznaczyć, że zęby pacjentów mogą wrócić do pozycji sprzed leczenia aparatem. Noszenie aparatu retencyjnego wiąże się z wadami, które dotyczą również aparatów stałych, czyli problemy z utrzymaniem czystości w jamie ustnej. Nosząc go, warto jest wiedzieć, czym czyścić aparat retencyjny.

Metody czyszczenia aparatu retencyjnego

To, czym czyścić aparat retencyjny zależy w głównej mierze od tego, jaki aparat zostanie wybrany. Inne metody będą lepsze do czyszczenia aparatu stałego a inne do ruchomego. Warto zaznaczyć, że dbanie o higienę zębów jest równie ważne, jeśli nie ważniejsze w czasie noszenia aparatu retencyjnego, jak i stałego. Należy więc dbać o higienę jamy ustnej szczególnie, wtedy gdy pacjent ma założony stały aparat retencyjny.

Noszenie takiego aparatu wiąże się z tym, że tak jak w przypadku aparatu stałego na drucie i elementach mocujących mogą osadzać się osady oraz resztki jedzenia. Do dokładnego mycia aparatu potrzebne będą różne dodatkowe akcesoria takie jak nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust. Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej w czasie noszenia ruchomego aparat retencyjnego, to o wiele łatwiej jest o nią zadbać. Możliwe jest wyciąganie aparatu z ust i mycie go specjalną szczoteczką oraz wodą z mydłem. Na rynku dostępne jest wiele specjalnych akcesoriów, które służyć mają do czyszczenia.

Ile kosztuje retainer?

Koszt aparatu retencyjnego powinien ponieść każdy, kto chce zachować proste zęby po leczeniu aparatem stałym. Jest to kolejna inwestycja na drodze do pięknego uśmiechu. Aparat retencyjny należy nosić po to, aby utrwalić zmiany dokonane aparatem stałym. To ile kosztował będzie aparat retencyjny, związane jest z tym jaki aparat zostanie wybrany. Ceny tego typu rozwiązań zaczynają się w okolicach 1000 i 1500zł.

Co więcej, nasz wybór będzie miał również wpływ na to, czym czyścić aparat retencyjny. Aparat stały i aparat ruchomy są czyszczone na różny sposób.