Świat pędzi błyskawicznie do przodu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nasi przodkowie nie pomyśleliby o tym, że ludzkość będzie tak rozwinięta technologicznie. Mamy wiele możliwości, aby o siebie zadbać. Obok kwestii wizualnej, najważniejsze powinno być dla nas zdrowie, również to w jamie ustnej. Jeśli nie będziemy o nie dbać, w naszym uzębieniu może dojść do poważnych ubytków. Jaka jest przyczyna rozwoju próchnicy zębów? Decydującymi czynnikami są nasz tryb życia i nasze nawyki.
Skąd się bierze próchnica?
Samą próchnicę powodują przede wszystkim bakterie. Być może ciężko sobie to wyobrazić, ale w jamie ustnej każdego z nas żyje około 300 gatunków bakterii, a łączna liczba tych organizmów, to niemal 50 miliardów. Bezpośrednią przyczyną próchnicy są bakterie pochodzące z płytki nazębnej. Ich nagromadzenie prowadzi do demineralizacji szkliwa, co bardzo je osłabia powodując m.in. powstawanie ubytków.
Przyczyna rozwoju próchnicy zębów leży w bardzo dużej mierze, w braku odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej. Jeśli przykłada się do niej odpowiednią wagę, bakterie nie będą miały możliwości tak szybkiego rozwoju, by doszło do próchnicy. Dbanie o swoje zęby powinno być codziennością.
Próchnica zębów – objawy
Początkowa faza próchnicy zębów jest na pierwszy rzut oka bezobjawowa. Jednak widok tego, co dzieje się w jamie ustnej, pod mikroskopem, pokazuje jak blisko nas czai się próchnica. Ciężko ją wykryć samodzielnie, ale pewne jest, że aby jej zapobiec, musimy dbać o naszą jamę ustną regularnie. Wtedy ryzyko zachorowania naszych zębów maleje do minimum.
Najczęściej dopiero ból zęba skłania nas do pojawienia się u specjalisty, a wtedy zapewne pojawił się już jakiś ubytek. Niezbyt dobrym sposobem jest granie na czas, czyli uśmierzanie bólu tabletkami przeciwbólowymi. Problem w ten sposób nie zniknie. Jest to rozwiązanie tylko na chwilę, a stan jamy ustnej tylko się pogarsza.
Zapobieganie próchnicy zębów od poczęcia dziecka
Zapobieganie próchnicy zębów to przede wszystkim profilaktyka, która ma ogromne znaczenie. Najlepiej wdrożyć działania prewencyjne już w czasie ciąży. W czwartym miesiącu życia, ma bowiem początek mineralizacja pierwszych zębów, a niewiele później, zębów stałych. To co dzieje się z kobietą w trakcie ciąży, schorzenia na jakie cierpi, w dużym stopniu ma wpływ na stan zębów dziecka.
Błędy związane z dietą, w tym niedobory minerałów, magnezu, fosforu, potasu, mikroelementów, mają wielkie znaczenie dla tworzenia nowych związków zębowych, a następnie wzrostu zębów i w rezultacie, następowej podatności na próchnicę. Jest to przyczyna rozwoju próchnicy zębów, o której wielu nie ma pojęcia. W trakcie ciąży kluczową rolę odgrywa to, jaką dietę ma matka dziecka. Należy zwrócić na to szczególną uwagę. Próchnica zębów to poważna przypadłość. Nie należy jej absolutnie ignorować, a świadomie wdrażać odpowiednie zalecenia lekarskie adekwatne do wieku matki i dziecka.
Próchnica zębów – zalecenia odnośnie zapobiegania
Zaleca się zapobiegać próchnicy zębów poprzez:
- jedzenie produktów mlecznych i warzyw,
- żucie pokarmów twardych, które oczyszczają zęby,
- znaczne ograniczenie jedzenia słodyczy, szczególnie w przerwach między posiłkami i po wieczornym oczyszczeniu zębów.