Search
Zgryz krzyżowy – całkowity

Zgryz krzyżowy – całkowity

Wiedza na temat wad zgryzu jest w naszym społeczeństwie na dość niskim poziomie. Często jest to przypadłość nieleczona i zupełnie ignorowana, a przecież może mieć fatalne konsekwencje dla przyszłego życia. Warto dowiedzieć się o jednej z najczęściej występujących odmian wady zgryzu, czyli krzyżowej. Zgryz krzyżowy całkowity — co warto o nim wiedzieć?

Zgryz krzyżowy całkowity – czym jest?

Od czego należy zacząć zdobywanie informacji na temat takiej wady zgryzu? Rzecz jasna na samym początku dowiedzieć się należy, czym ona tak w ogóle jest i czym się charakteryzuje. Dopiero po zdobyciu tych informacji będzie można przejść dalej, czyli zaznajomić się z danymi na temat zagrożenia, jakie niesie ze sobą taka wada zgryzu, a następnie przejść do opisu dostępnych metod leczenia.

Czym charakteryzuje się prawidłowy zgryz? Jest to sytuacja, gdy górne zęby zachodzą na dolne. W przypadku zdrowego zgryzu powinny zachodzić na nie na około 2-3 mm. Zgryz krzyżowy występuje wtedy, gdy zęby dolne zachodzą na górne. Zmiana ta może pojawiać się tylko miejscowo lub też obejmować może znaczną część łuku zębowego. Zgryz krzyżowy diagnozowany jest w sytuacji, gdy zęby nieprawidłowo zachodzą na siebie przynajmniej na połowie swojej długości.

Zgryz krzyżowy całkowity – skutki nieleczenia

Skoro wiemy już, czym jest tak rodzaj wady zgryzu, należy teraz przejść do kolejnej sprawy, czyli dowiedzieć się, jakie konkretnie niesie to za sobą zagrożenia. Czy faktycznie jest się czego obawiać?
Wiedzieć trzeba, że zgryz krzyżowy to nie tylko znaczne pogorszenie się estetyki zębów, a zatem i uśmiechu, lecz również duże problemy na wielu innych polach. Przede wszystkim taka wada może doprowadzić do powstania zniekształcenia twarzy — pojawić się może asymetria warg i dominacji dolnej części twarzy. Innym często pojawiającym się skutkiem nieleczonej wady zgryzu tego rodzaju jest głośne trzaskanie podczas szerokiego otwierania ust.

Jak wygląda leczenie?

Jak zatem widać, skutki pojawienia się zgryzu krzyżowego mogą być naprawdę bardzo nieprzyjemne. Z tego też powodu tak ważne jest to, aby możliwie jak najszybciej zacząć walkę z nim i zastosować odpowiednie leczenie. Wiedzieć trzeba, że im wcześniej ono będzie rozpoczęte, tym mniej inwazyjna będzie zastosowana procedura medyczna.

Najlepiej leczenie tego rodzaju wady zgryzu zacząć jeszcze w wieku przedszkolnym. Małe dzieci często dostają ruchomy aparat nazębny, który muszą nosić przez kilka godzin dziennie. W przypadku maluchów, które mają już wykształcone zęby stałe, stosuje się oczywiście aparat ortodontyczny stały, który zakładany jest im na dłuższy czas, często na kilka lat.

Co jednak w przypadku dorosłych? W końcu tak wada zgryzu często jest ignorowana i daje się we znaki dopiero w wieku, gdy pacjent ma już w pełni wykształcone uzębienie. W takim wypadku również można pokusić się o leczenie aparatem, lecz niestety na uwadze należy mieć to, że często zmiany są już tak poważne, że nie obejdzie się bez leczenia operacyjnego. Jest to bardzo inwazyjna metoda, lecz jednocześnie niezwykle szybka i skuteczna.