Search
Koronki na zębach - co to jest i kiedy są potrzebne?

Koronki na zębach – co to jest i kiedy są potrzebne?

Wiele osób zastanawia się, co to sa koronki na zebach i kiedy są potrzebne. Korona zęba stanowi jego górną część. Korona dentystyczna w protetyce określana jest jako pewnego rodzaju nakładka na zęby, dzięki której możliwe jest rekonstruowanie uzębienia zniszczonego przez próchnicę. Koronka odtwarza widoczną część zęba, co poprawia wizualne walory uśmiechu. Korony zębowe stosuje się w przypadku znacznego zniszczenia uzębienia, na przykład podczas leczenia kanałowego. Mogą być również wykorzystywane do odbudowy zębów zniszczonych mechaniczne lub startych.

Rodzaje koronek na zębach – porcelanowe, ceramiczne, metalowo-akrylowe, czy pełnoceramiczne?

Co to sa koronki na zebach i jakie są ich rodzaje? W protetyce można wyszczególnić kilka rodzajów koronek na zębach. Podstawowy podział uwzględnia stopień pokrycia zęba. W tym przypadku można wyszczególnić korony częściowe, które pokrywają jedynie część zęba, a także korony całkowite, które w całości odtwarzają ząb i są najczęściej stosowane w praktyce. Kolejna klasyfikacja koron zębowych uwzględnia ich podział ze względu na rodzaj zastosowanego materiału. W tym przypadku można wyszczególnić następujące rodzaje koron:

  • korony porcelanowe, które są trwałe i wytrzymałe, a także prezentują się bardzo naturalnie i estetycznie,
  • korony ceramiczne, które mają wyjątkowo wysokie walory estetyczne, a swoim wyglądem przypominają prawdziwe zęby,
  • korony metalowo-akrylowe, które są bardzo trwałe, jednak mało estetyczne; najczęściej stosuje się je tymczasowo,
  • korony pełnoceramiczne, które są najczęściej wybierane przez klientów, ponieważ mają niezwykle estetyczny wygląd.

Procedura zakładania koronek na zębach – jak przebiega i ile trwa?

Dla wielu pacjentów duże znaczenie ma sama procedura zakładania koron zębowych. Co to sa koronki na zebach i jak się je zakłada? Przede wszystkim stomatolog powinien odpowiednio przygotować zęby do założenia na nich koronek. Najczęściej zęby są piłowane, a następnie lekarz pobiera wyciski, aby jak najlepiej dopasować koronę do zgryzu pacjenta. Następnie wyciski przekazywane są do pracowni protetycznej, w której przygotowywana jest korona zębowa. Gotowe korony przyklejane są do zębów z wykorzystaniem specjalnie do tego celu przeznaczonych klejów. W międzyczasie pacjent może korzystać z korony tymczasowej.

Ceny koronek na zębach – ile kosztuje taki zabieg?

Co to sa koronki na zebach i jakie są ich ceny? Wielu pacjentów zastanawia się, ile może kosztować taki zabieg. Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ koszt założenia koron na zębach jest zróżnicowany i zależny od kilku czynników. Wśród nich głównie wskazuje się rodzaj materiału, z którego powstała korona, ale także cennik gabinetu, w którym realizowana jest cała procedura. Zazwyczaj założenie koronek na zęby wiąże się ze sporymi wydatkami, jednak wciąż jest tańsze niż założenie implantów. Najdroższe są korony pełnoceramiczne. Ich koszt może sięgnąć nawet 3 tysięcy złotych. Nieco tańsze są korony na podbudowie metalowej, których cena może wynieść nawet 2 tysiące złotych.