Leczenie kanałowe, które nazywane jest również leczeniem endodontycznym jest dość powszechnie stosowaną przez dentystów procedurą medyczną. Powinno być ono wykonywane niezwłocznie w sytuacji stwierdzenia zaawansowanego stadium martwicy zęba, bowiem brak podjęcia zdecydowanych działań może prowadzić do wystąpienia powikłań groźnych dla zdrowia pacjenta. Wielu z nich zwleka jednak z udaniem się do specjalisty z powodu obawy przed bólem oraz brakiem dostatecznej wiedzy. W związku z powyższym, warto odpowiedzieć na dość często pojawiające się pytanie: jak wygląda leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe – opis zabiegu
Jak wygląda leczenie kanałowe? Otóż, leczenie endodontyczne zaliczane jest do dość skomplikowanych procedur medycznych, z uwagi na ilość oraz czas koniecznych do wykonania działań. Wymagają one ze strony dentysty niezwykłej staranności, a mimo to nie gwarantują pełnej skuteczności podjętego leczenia. Co więcej, są nawet szczególne sytuacje gdy takie leczenie nie może zostać rozpoczęte. Mogą to być na przykład poważne chorzenia pacjenta o charakterze ogólnoustrojowym lub zaawansowane zwapnienie zębów. W takim wypadku jedynym dostępnym rozwiązaniem jest usunięcie korzeni zębowych lub zęba.
Przeprowadzenie leczenia endodontycznego ma na celu usunięcie martwej miazgi zębowej zalegającej w systemie korzeniowym zęba. Jest to możliwe do wykonania za pomocą połączonych ze sobą metod mechanicznych i chemicznych. W pierwszym etapie leczenia, stomatolog za pomocą pilników endodontycznych usuwa duże fragmenty miazgi. W dalszej kolejności resztki zębiny oraz gromadzące się w jej obrębie bakterie są usuwane za pomocą specjalistycznych płynów do irygacji kanałów korzeniowych. Na koniec, oczyszczony kanał wypełniany jest materiałami stomatologicznymi.
Kiedy zdecydować się na leczenie kanałowe?
Na leczenie kanałowe powinni zdecydować się pacjenci, u których pojawiają się następujące objawy objawy: dolegliwości bólowe okolic zębów nasilające się zwłaszcza podczas przeżuwania, nadwrażliwość na ciepło lub zimno, zmiana koloru zęba czy narastający obrzęk dziąseł. Objawy te związane są z zapaleniem miazgi zębowej, występującej jako konsekwencja rozwoju próchnicy i przenikania bakterii w głąb zęba. Początkowo wymienione dolegliwości nie są zbyt uciążliwe, jednak z czasem dochodzi do ich nasilenia oraz pojawienia się bólu głowy czy gorączki związanej z rozwojem stanu zapalnego. Brak podjęcia leczenia prowadzi do zaawansowanej martwicy zęba oraz w skrajnych przypadkach konieczności jego usunięcia.
Ból po leczeniu kanałowym
Wielu pacjentów zastanawia się jak wygląda leczenie kanałowe oraz czy zawsze towarzyszy mu ból. Otóż, na szczęście rynek usług stomatologicznych oferuje znieczulenia, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, w tym jego progu odporności na ból oraz rodzaju stosowanego leczenia. Jednak należy podkreślić, że dość powszechnym zjawiskiem jest ból zęba występujący już po samym leczeniu kanałowym.
Wynika on z faktu, że leczenie endodontyczne jest zabiegiem dość inwazyjnym. Dolegliwości bólowe mogą się utrzymywać nawet przez kilkanaście dni i jest to zjawisko zupełnie normalne. Jednak w momencie, w którym niepokojące objawy przedłużają się wymagana jest konsultacja stomatologiczna. Ból może bowiem oznaczać rozwijający się stan zapalny dziąsła, prowadzący do zapalenia ozębnej lub na przykład nieprawidłowe wypełnienie korzenia materiałem stomatologicznym.