W jamie ustnej jest wiele zębów, ale niestety z czasem może zacząć ich ubywać. Mogłoby się wydawać, że jeśli zabraknie tylko jednego, to nie będzie to większym problemem. Prawda wygląda jednak zupełnie inaczej. Nie należy bagatelizować utraty zębów. Ubytki stają się źródłem wielu problemów, dotyczą one estetyki i zdrowia. Pojawiają się dolegliwości bólowe, wady zgryzu. Trzeba liczyć się z ubytkami w kościach, rozchwianiem pozostałych zębów i ich utratą. Pora dowiedzieć się, jak wstawić jednego zęba, aby nie dopuścić do pogłębiania się problemów.
Jak wstawić jednego zęba?
Nie każdy wie, jak wstawić jednego zęba, dlatego warto poznać dostępne możliwości. Jeśli ktoś szuka niezwykle trwałego uzupełnienia, które posłuży mu przez wiele lat lub nawet do końca życia, to powinien zainteresować się implantami. Będzie to świetne rozwiązanie przy utracie jednego zęba, nawet jeśli do ekstrakcji doszło już kilka lat temu. Tytanowa śruba zostaje wkręcona w korzeń, wraz z upływem czasu zrasta się z kością. Implanty do złudzenia przypominają prawdziwe zęby i doskonale je naśladują. Można wobec tego liczyć na ogromny komfort. Jest to niestety stosunkowo drogie rozwiązanie, ale obecnie najlepszy z możliwych. Do implantu mocuje się koronę, która może być wykonana z rozmaitych materiałów.
Można także leczyć w ten sposób wiele ubytków. Implanty są podstawą do mostu protetycznego. W ich przypadku możliwe staje się dobranie idealnego modelu. Będzie on perfekcyjnie dopasowany do powstałego ubytku. Implanty są niepodatne na rozwój próchnicy. Odznaczają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Na pierwszy rzut oka niezwykle trudno odróżnić implanty od prawdziwych zębów. Jest to niezwykle estetyczne rozwiązanie. Istnieje również bardzo niskie ryzyko odrzucenia implantu przez organizm. Tytan jest materiałem bezpiecznym i neutralnym. Nie trzeba martwić się o wystąpienie żadnych skutków ubocznych.
Jak można uzupełnić brak jednego zęba?
Kluczowa jest profilaktyka, aby móc jak najdłużej cieszyć się pięknym uzębieniem. Niestety z różnych powodów może dojść do jego utraty, częściowej lub całkowitej. Warto wiedzieć, jak wstawić jednego zęba i kilka, w zależności od powstałego problemu. Stomatolog może zaproponować założenie mostu protetycznego. Jest to skuteczny sposób na odbudowę powstałych braków przy wykorzystaniu sąsiadujących zębów. Oczywiście istotne będzie to, to by były one zdrowe i mogły pełnić funkcję filarów. Trzeba również liczyć się z tym, że wystąpi konieczność ich spiłowania. Alternatywnym rozwiązaniem jest proteza ruchoma. Ma ona zarówno zalety, jak i pewne wady. Protezy ruchome można w dowolnym momencie wyjąć. Zdejmuje się je w celu umycia i na noc.
Protezy ruchome nie są zbyt komfortowe. Trzeba nauczyć się w nich mówić i jeść. Niestety zajmuje to zwykle kilka miesięcy. Jeśli jednak ktoś chce szybko uzupełnić braki zębów w sposób jak najtańszy, to warto pomyśleć właśnie o protezach ruchomych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że po kilku latach wymagają one wymiany. Częstotliwość zmieniania protezy zależy przede wszystkim od tego, z jakiego została wykonana materiału. Protezy akrylowe nie są polecane ze względu na dyskomfort, długą adaptację, podrażnienia śluzówki. Można wybrać protezę częściową szkieletową, czyli stabilniejszą, wygodniejszą. Jeszcze innym rozwiązaniem będzie proteza nakładkowa. Jeśli komuś zależy na wysokim komforcie jedzenia i mówienia, solidności i stabilności, to powinien zainteresować się tego rodzaju uzupełnieniem protetycznym.
Co może zastąpić ząb? Dlaczego należy uzupełnić jego brak?
Jeśli ktoś nie wie, jak wstawić jednego zęba, to powinien wybrać się do stomatologa, który przedstawia wszystkie dostępne opcje. Obecnie najczęściej jako uzupełnienie stosuje się implanty zębowe, most porcelanowy i protezę ruchomą. Nie należy bagatelizować utraty nawet pojedynczego zęba ze względu na to, że wiąże się to z wystąpieniem szeregu negatywnych konsekwencji. Pojawiają się uporczywe bóle głowy i stawów. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że to właśnie brak zębów jest źródłem tego typu problemów. Wynika to z wystąpienia zaburzeń ze strony stawów skroniowo-żuchwowych. Brak jednego zęba sprawia, że pozostałe uzębienie ulega przeciążeniu. Może dojść nawet do rozchwiania sąsiadujących zębów i ich utraty. Należy temu przeciwdziałać i jak najszybciej uzupełnić powstałe braki.
Brak zęba przyczynia się także do wystąpienia trudności z żuciem. Utrudnione spożywanie posiłków sprawia, że pokarm nie jest dokładnie przeżuwamy. To z kolei przyczynia się do tego, że do układu trawiennego trafiają duże kawałki jedzenia, więc łatwo o zaburzenia trawienne. Niewłaściwie rozdrobniony pokarm będzie długo zalegać w żołądku i fermentować. Trudno także o pozyskanie z niego wszystkich składników odżywczych. Jeśli dojdzie do utraty zęba, to zwiększy się ryzyko rozwoju chorób w jamie ustnej. Trudno mówić o dokładnym czyszczeniu zębów, które na skutek ubytków zaczynają się przesuwać, obracać. Może nawet dojść do ich rozchwiania. Z kolei resztki pokarmowe stanowią pożywkę dla bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy.