W nowoczesnych klinikach stomatologicznych oferowane są nowoczesne rozwiązania wpływające na komfort leczenia, a także samopoczucie pacjenta. Coraz częściej w ofertach gabinetów dentystycznych znajduje się leczenie zębów gazem rozweselającym. Dzięki takiej metodzie pacjenci czują się rozluźnieni i nie boją się wracać do dentysty. W renomowanych gabinetach stomatologicznych proponowane są tylko najlepsze rozwiązania. Mowa tutaj między innymi o leczeniu zębów przy zastosowaniu gazu rozweselającego. Dzięki niemu zmniejsza się lęk przed wizytą, który zwany jest powszechnie dentofobią. Dodatkowo pacjent zostaje wprowadzony w stan ogólnego rozluźnienia. Innym atutem gazu rozweselającego jest częściowe zniesienie odczuwania bólu oraz poczucie odprężenia w czasie wizyty. Dlatego coraz więcej klinik stomatologicznych oferuje takie rozwiązanie. Leczenie zębów gazem rozweselającym jest bardzo cenione przez pacjentów.
Leczenie zębów gazem rozweselającym
Od wielu lat oferowane jest leczenie zębów przy zastosowaniu gazu rozweselającego. Mowa tutaj o mieszaninie tlenu oraz podtlenku azotu. Okazuje się, że obecność tlenu jest niezbędna, bowiem stosowanie samego N20 zagraża zdrowiu i życiu pacjenta. Warto wiedzieć, że podtlenek azotu jest bezbarwnym, niepalnym gazem o charakterystycznym, delikatnie słodkim zapachu. Należy nadmienić, że leczenie zębów gazem rozweselającym jest coraz powszechniejsze w naszym kraju. Coraz więcej renomowanych klinik stomatologicznych oferuje takie rozwiązanie. Jak się okazuje, gaz rozweselający jest powszechnie stosowany w czasie zabiegów dentystycznych, porodu, a ponadto na oddziałach ratunkowych. Oprócz tego jest też nośnikiem środków anestetycznych, które stosowane są w znieczuleniu ogólnym. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że gaz rozweselający wykazuje działanie przeciwbólowe, a dodatkowo rozluźnia ludzki organizm. Przy tym nie zaburzają się odruchy obronne, co jest bardzo istotne. Bardzo ważne jest również to, że gaz rozweselający minimalnie wpływa na układ krążenia i funkcje oddechowe. W żadnym wypadku nie zakłóca ich pracy.
Jak wygląda znieczulenie gazem rozweselającym?
Warto wiedzieć o tym, że pod wpływem gazu rozweselającego pacjenci odczuwają przyjemne oszołomienie, a ponadto słabiej reagują na strach. Dodatkowo pacjent nierzadko jest nieświadomy tego, co dzieje się wokół niego. Oprócz tego jego zdolności percepcyjne są mocno osłabione. W niektórych przypadkach mogą pojawić się halucynacje, a także zapadnięcie w lekki sen. Jest to całkowicie normalne i niegroźne dla pacjenta. Leczenie zębów gazem rozweselającym stało się powszechne w renomowanych klinikach dentystycznych. Celem jest przede wszystkim zadowolenie pacjenta. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że gaz rozweselający nierzadko wywołuje u pacjentów niepamięć wsteczną. W skrócie oznacza to, iż leczenie klienci w ogóle nie pamiętają trwania zabiegu, co przeważnie jest pozytywnie odbierane. Okazuje się, że podtlenek azotu znieczulając cały organizm, znosi poczucie grawitacji. Z tego powodu halucynacje oraz sny związane są przede wszystkim z lataniem, lewitowaniem, a także pływaniem. Dla pacjenta są to bardzo miłe odczucia. Dzięki nim ograniczony jest ból spowodowany zabiegiem. Ponadto pacjenci chętnie wracają do gabinetu stomatologicznego. Trzeba wiedzieć też o tym, że gaz rozweselający ma działanie bardzo szybkie. Organizm jest bardzo podatny na jego działanie. Jak się okazuje, efekty zastosowania gazu rozweselającego są widoczne już po paru minutach, lecz równie szybko mijają, kiedy zaprzestanie się inhalacji gazem. Z tego powodu pacjenci nie muszą mieć założonej maseczki nosowej w czasie całego zabiegu, żeby sedacja wykazała się skutecznością. Trzeba jeszcze powiedzieć o tym, że podanie gazu rozweselającego jest zalecane, kiedy pacjent odczuwa silny strach przed leczeniem dentystycznym.
Jakie są przeciwwskazania i jakie mogą być powikłania?
Gaz rozweselający nie wywołuje istotniejszych powikłań. Może spowodować co najwyżej niepamięć wsteczną, która jest przecież bardzo ceniona przez pacjentów w kwestii zabiegów stomatologicznych. Warto dodać, że sedacja wziewna to bezpieczna metoda znieczulenia pacjentów. Dodatkowo nie powoduje żadnych poważniejszych skutków ubocznych. Jednakże istnieją pewne czynniki, które wykluczają możliwość zastosowania gazu rozweselającego. Okazuje się, że taka opcja jest wykluczona dla osób przeziębionych oraz mających przerośnięte migdałki. Ponadto gaz rozweselający wykluczony jest dla osób z niedrożnymi drogami oddechowami oraz ze zdiagnozowaną chorobą płuc. Ponadto takie rozwiązanie nie jest zalecane dla ludzi cierpiących na zapalenie gardła bądź ucha oraz z wrodzoną wadą serca. Gaz rozweselający nie jest też przeznaczony dla osób uzależnionych od narkotyków bądź alkoholu oraz kobiet ciężarnych, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Dodatkowo specjaliści nie zalecają podawać gaz rozweselający dla osób chorych psychicznie oraz chorych na stwardnienie rozsiane. Dla reszty ludzi jak najbardziej jest to możliwa, a nawet wskazana opcja znieczulenia.