Search
Parodontoza - jak leczyć?

Parodontoza – jak leczyć?

Choć powszechnie się wydaje, że największym problemem związanym z zębami jest próchnica, to jednak aż około 70% ludzi mieszkających w Polsce cierpi na zupełnie inną przypadłość, a mianowicie na paradontozę. Z tego też powodu tak często wiele osób zastanawia się nad tym, czym taka choroba jest, a także jak należy z nią postępować. Parodontoza jak leczyc i co powinno się ogólnie wiedzieć?

Przyczyny paradontozy

Parodontoza jak leczyc? Zanim odpowie się na to pytanie, warto się najpierw zastanowić nad tym, czy tak w ogóle jest ta choroba i jakie są przyczyny jej powstawania. Dopiero posiadanie tej wiedzy pozwoli dokładnie zrozumieć to, jak należy postępować, aby można było się z nią uporać.
Czym zatem jest paradontoza? Jest to po prostu zapalenie przyzębia, które podzielić można na cztery rodzaje. Wyróżnić więc w tym wypadku można odmianę typową, gwałtowną, młodzieńczą oraz przedpokwitaniową.
Kolejną sprawą, o której warto się dowiedzieć, to jakie są przyczyny powstawania tej przypadłości. Jak się okazuje, zdecydowanie najczęściej spowodowane jest to nieprawidłową higieną jamy ustnej. Stan zapalny przyzębia powstaje wtedy, gdy w wyniku nieumiejętnego lub też zbyt rzadkiego mycia zębów następuje nadmierne odkładanie się na nich kamienia nazębnego. Ten z kolei stopniowo dociera aż pod dziąsło i tam zaczyna wywoływać stan zapalny. Jeśli zignoruje się nasilające się objawy, może dojść do rozchwiania zębów, a nawet do ich całkowitego utracenia.

Przebieg i objawy paradontozy

Jak więc widać skutki paradontozy mogą być naprawdę bardzo nieprzyjemne. Warto się z tego powodu dokładnie dowiedzieć, jak wygląda przebieg tej choroby, a przede wszystkim, jakie daje ona objawy. Dopiero wtedy będzie można udać się po profesjonalną pomoc.
Jak się okazuje, pierwsze objawy paradontozy są dość łatwe do zaobserwowania, dlatego też w porę przed całkowitym zniszczeniem zębów można zauważyć problem i go skutecznie rozwiązać. Zdecydowanie najbardziej podstawowym objawem tej choroby jest pojawiająca się podczas szczotkowania zębów krew. Co więcej, często krem zaczyna być obecna podczas jedzenia, a także może lecieć samoistnie. Dodatkowo szybko pojawia się nieświeży i metaliczny zapach z ust i posmak. Zęby wyraźnie zaczynają się poruszać i chwiać, a podczas picia zimnego lub ciepłego napoju odczuwalny jest bardzo wyraźnie ból.
Powyższe objawy widoczne są na początkowym etapie rozwoju tej choroby. Na bardziej zaawansowanym ma się do czynienia z pojawiająca się ropną wydzieliną.

Jak leczy się paradontozę?

Skoro już wiadomo, jak wygląda paradontoza i jak ją łatwo rozpoznać, na koniec trzeba się jeszcze dowiedzieć, w jaki sposób można ten problem rozwiązań. Parodontoza jak leczyc?
Zdecydowanie najczęściej leczenie opiera się tylko na usunięciu nadmiernie zgromadzonej płytki nazębnej, a także poinstruowaniu pacjenta, jak należy dbać o higienę jamy ustnej. Jeśli jednak ma się do czynienia z bardziej zaawansowanym rozwojem choroby, konieczne może być nawet leczenie chirurgiczne w celu uratowania zębów.