Zęby mleczne to pierwsze zęby człowieka. Warto mieć na uwadze, że już w życiu płodowym mogą pojawić się ich zawiązki. Z reguły jednak zaczynają rosnąć dopiero około 6. miesiąca życia. Dwadzieścia zębów mlecznych pojawia się u dzieci. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że później zastępują je zęby stałe.
Zęby mleczne – budowa
Ząb mleczny zbudowany jest z korony oraz korzenia. W dziąśle, a dokładniej w zębodole, czyli zagłębieniu kości zlokalizowany jest korzeń zęba. Należy pamiętać, że w jamie ustnej widoczna jest jedynie korona zęba. Korona i korzeń są od siebie oddzielone szyjką zęba. Warto podkreślić, że kanały korzeniowe z komorą oraz żywą miazgą znajdują się we wnętrzu zęba. Ząb stały wygląda podobnie, jak ząb mleczny budowa składa się ze szkliwa, zębiny oraz miazgi. Szkliwo pokrywa koronę i osłania oraz chroni zęby. Na szkliwie mogą pojawiać się ubytki próchnicowe, ponieważ jest bardzo podatne na działanie bakterii oraz kwasów. Należy mieć na uwadze, że pod szkliwem znajduje się zębina, która okala miazgę. Tkanką żywą jest miazga, która wypełnia kanały korzeniowe oraz komorę zębową. Zęby mleczne można podzielić na trzy grupy: trzonowce, kły oraz siekacze. Warto dodać, że zębów przedtrzonowych nie ma w uzębieniu mlecznym. W porównaniu do zębów stałych mniej wytrzymały jest ząb mleczny budowa jest inna, podobnie jak wygląd. Należy pamiętać, że zęby mleczne są bardziej białe, a do tego drobniejsze. Są również słabiej zmineralizowane i mają cieńsze szkliwo. Właśnie z tego powodu są bardziej podatne na próchnicę.
Kiedy wyrzynają się zęby mleczne?
Mleczaki zawsze rosną w ściśle określonej kolejności, na którą wpływ mają genetyczne uwarunkowania. Najczęściej około dwóch lat trwa wyrzynanie zębów. Przeważnie dolne siekacze, czyli jedynki pojawiają się na początku. Zaczynają rosnąć zazwyczaj w 6-10 miesiącu życia. Później zaczynają wyrastać siekacze górne, a dokładniej w 8-12 miesiącu życia. Następnie przychodzi kolej na dwójki, czyli siekacze boczne górne oraz siekacze boczne dolne. W 13-19 miesiącu życia mogą pojawić się górne trzonowce pierwsze, a następnie dolne trzonowce pierwsze. Drugie dolne trzonowce oraz drugie górne trzonowce wyrzynają się jako ostatnie.
Kiedy wypadają zęby mleczne?
Należy pamiętać, że ząbkowanie jest bardzo bolesne dla dziecka, dlatego maluch może być wtedy niespokojny. Między 6 a 13 rokiem życie mleczaki zaczynają wypadać. Cały proces wypadania zębów mlecznych może trwać nawet kilka lat. Najpierw zaczynają wypadać dolne i górne siekacze – mniej więcej w 6-7 roku życia. Potem gdy dziecko ma 7-8 lat to zaczyna tracić górne i dolne drugie siekacze. Następnie wypadają górne pierwsze trzonowce i dolne kły. Warto mieć świadomość, że górne kły wypadają jako ostatnie.
Zęby mleczne: kiedy należy je usuwać?
Zębów mlecznych nie powinno się usuwać, jeśli nie jest to konieczne. Trzeba o nie dokładnie dbać, a także leczyć. Stan zębów mlecznych ma bardzo duży wpływ na umiejscowienie stałych zębów w szczęce. W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie mleczaka. Trzeba to zrobić przy przetokach oraz zmianach zgorzelinowych. W ten sposób można zabezpieczyć zawiązki zębów stałych przed uszkodzeniem. Jeśli zęby mleczne zostaną usunięte zbyt wcześnie to może to prowadzić do wystąpienia wad zgryzu. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak dbać o ząb mleczny budowa również nie jest tajemnicą.