Search
Martwy ząb jak wybielić?

Martwy ząb jak wybielić?

Brak śnieżnobiałego uśmiechu to dla wielu osób powód do wstydu lub przyczyna ogromnych kompleksów. Wbrew pozorom trudno jest obiektywnie ocenić barwę zęba, ponieważ jest zależna od wielu czynników, a w niektórych przypadkach jest uwarunkowana genetycznie.

Przyczyną powstawania przebarwień i osadu na zębach jest przede wszystkim herbata, kawa, papierosy, a także alkohol. Jednak niezależnie od przyczyny wiele osób decyduje się na zabieg wybielania zębów, który jest nieinwazyjny i w większości przypadków można wykonać go w zaufanym gabinecie stomatologicznym, a czasem nawet w domu. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy w grę wchodzi wybielanie martwych zębów. Jak wygląda taki zabieg? Kiedy i gdzie można go wykonać?

Wybielanie zębów martwych – jak wygląda?

Na początku warto wyjaśnić, czy dokładnie jest martwy ząb. Otóż najprościej mówiąc, martwymi zębami są te, które nie zawierają żywej miazgi, która została usunięta podczas leczenia kanałowego w gabinecie dentystycznym. Jest to skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz nieregularnych wizyt u stomatologa, co doprowadza do rozwoju bakterii i zaawansowanych zmian próchniczych.

Martwy ząb jak wybielić i czy w ogóle można? Oczywiście można. Istnieją dwie metody, które najczęściej proponują stomatolodzy. Pierwszą z nich jest wybielanie wewnątrzkomórkowe. Ta metoda polega na otwarciu i opracowaniu komory zęba, w której następnie umieszcza się preparat wybielający. Ten preparat należy kilkakrotnie wymienić, by uzyskać pożądany efekt. Na koniec ząb zostaje zabezpieczony odpowiednim wypełnieniem. Drugą metodą jest leczenie protetyczne, w ramach którego pacjent decyduje się na licówki lub korony zębowe. Jest to znacznie kosztowniejsza metoda, jednak efekt jest natychmiastowy i trwały.

Wybielanie zęba martwego – przeciwwskazania

Martwy ząb jak wybielić? – mając odpowiedź na to pytanie, wielu pacjentów obawia się również czy istnieją jakiekolwiek przeciwskazania, które mogłyby przeszkodzić w zabiegu.

Obecnie badania i literatura nie potwierdzają żadnych powikłań związanych z wybielaniem martwych zębów. Niemniej należy pamiętać, że martwe zęby są wyjątkowo delikatne i kruche, a zabieg wybielania może je dodatkowe osłabić, przez co łatwo o ich załamanie lub ukruszenie.

Domowe sposoby

Martwy ząb jak wybielić w domu? Niestety nie ma możliwości wybielania zębów pozbawionych miazgi domowymi metodami – wybielanie paskami stosowane jest jedynie w przypadku zdrowych zębów. Wszelkie sposoby dostępne w Internecie również nie są najlepszym pomysłem, ponieważ mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń szkliwa.

Wybielanie zębów to bardzo popularny zabieg stomatologiczny, który stosowany jest z różnych przyczyn. Niezależnie od wybranej metody zabieg ten jest dość kosztowny i czasochłonny, w związku z czym aby uzyskać pożądany efekt, pacjent musi się uzbroić w cierpliwość.

Śnieżnobiały uśmiech nie tylko ładnie wygląda, ale także dodaje pewności siebie, co jest bardzo ważne szczególnie dla osób zajmujących stanowiska reprezentacyjne w firmie.