Zatoki szczękowe to struktury, które występują parzyście. Tworzą komory, które wypełnione są powietrzem i wyściełane błoną śluzową, a zlokalizowane są poniżej oczodołów, po obu stronach nosa. Łączą się z jamą nosową poprzez specjalne ujścia.
Podniesienie dna zatoki szczękowej
Podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem, dzięki któremu poprawiają się warunki kostne. Dzieje się to w czasie zabiegu implantacji, albo zaraz po nim. Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej jest wstępem do leczenia implantologicznego właściwego. Wskazany jest dla osób, które mają dno zatoki położone zbyt nisko. Położenie takie uniemożliwia wszczepienie implantów.
Metody podnoszenia dna zatoki szczękowej
Podniesienie dna zatoki szczękowej odbywać się może za pomocą dwóch sposobów. Może to być metoda otwarta albo zamknięta.
Podniesienie zatoki szczękowej metodą otwartą to zabieg operacyjny, który polega na operacyjnym wejściu do zatoki. W czasie tego zabiegu na dnie zatoki umieszcza się materiał kościozastępczy, albo tkankę kostną. Dzięki tej metodzie możliwe jest odbudowanie większości utraconej kości, bez utraty dostępności do zatoki.
Podniesienie zatoki szczękowej metodą zamkniętą wykonywane jest w przypadku, kiedy dno zatoki szczękowej podnieść trzeba w niewielkim zakresie. Nie ma wtedy potrzeby otwierać całej zatoki. wystarczy wykorzystać otwory wywiercone w tkance kostnej i przez nie wprowadzić wybrany materiał kostny. Główna zaletą tej metody jest przede wszystkim to, że jest mało inwazyjna, rany goją się szybciej a implanty wszczepić można w trakcie jednego zabiegu.
Jak wygląda zabieg metodą otwartą?
Podniesienie zatoki szczękowej metodą otwartą jest zabiegiem bardzo inwazyjnym. Polega na wycięciu niewielkiego otworu w bocznej ściance zatoki szczękowej, a następnie na odwarstwieniu błony śluzowej od dna zatoki i wprowadzeniu w to miejsce materiału kosciozastępczego. Następnie zamyka się, za pomocą specjalnej membrany wykonanej również z takiego materiału, otwór zrobiony w ściance bocznej.
Podniesienie zatoki szczękowej metodą otwartą kończy regeneracja kości, a następnie wprowadzenie implantu. Główną zaletą tego sposobu jest możliwość podniesienia dna w o wiele większym zakresie niż metodą zamkniętą.
Wskazania do podniesienia dna zatoki
Zabieg podniesienia zatoki szczękowej powinno się zastosować podczas leczenia implantologicznego, kiedy ilość kości nie wystarcza na stabilne i długotrwałe osadzenie zęba, a także w przypadkach zapalenia przyzębia, aby zachować istniejące już zęby. Dno zatoki szczękowej podnieść należy również w przypadku, kiedy posiada się rozległe ubytki kostne oraz przy resekcji korzenia zęba lub konieczności usunięcia torbieli. Materiały kościozastępcze są naturalne i bardzo podobne do ludzkich kości. Natomiast materiał kostny to błony zaporowe, które składają się z włókien kolagenowych, które są bardzo dobrze oczyszczone. Oba te materiały wspomagają gojenie się tkanki kostnej oraz błony śluzowej, tworząc swego rodzaju barierę.