Ząbkowanie spędza sen z powiek wielu młodym rodzicom. U niektórych niemowląt proces ten zaczyna się około drugiego miesiąca życia i trwać może aż do ukończenia przez dziecko około dwóch lat. W tym czasie u malucha pojawi się dwadzieścia mlecznych zębów. Dowiedz się więcej w temacie: pierwsze ząbki u dziecka objawy, czytając poniższy tekst.
Na czym polega ząbkowanie?
Proces ząbkowania jest dość długi i rozpoczyna się jeszcze sporo przed tym, nim zęby pojawią się w dziąśle. Pierwszym widocznym objawem ząbkowania jest rozpulchnienie dziąsła – staje się ono wtedy bardziej czerwone. Ząbki nie wyrastają w całości od razu. Zdarza się, że po przebiciu się zęba przez dziąsło, sytuacja zatrzymuje się na kilka lub kilkanaście tygodni.
U każdego dziecka ząbkowanie może wyglądać inaczej. Nie ma też żadnej reguły co do tego, które zęby pojawiają się jako pierwsze. Zwykle są to jedynki lub dwójki. Mogą rosnąć parami albo pojedynczo. Może zdarzyć się tak, że po dolnych jedynka zacznie pojawiać się jedna górna dwójka, a potem dopiero górne jedynki. Najczęściej czwórki i piątki pojawiają się później. Jednak nie można wykluczyć, że pierwszym zębem niemowlaka będzie któryś z trzonowców.
Jeśli do ukończenia pierwszego roku życia u dziecka nie ma żadnego zęba, pediatra najpewniej będzie chciał obejrzeć dokładnie dziąsła lub poprosi o konsultację stomatologa. Obawy rodziców są tu zazwyczaj niepotrzebne. Brak zawiązków mlecznych zębów właściwie się nie zdarza. Za to późne ząbkowanie z uwagi na wiek dziecka może być dla niego łatwiejsze do zniesienia.
Oznaki i objawy ząbkowania – sprawdź, czy Twoje dziecko właśnie ząbkuje!
Pierwsze ząbki u dziecka objawy są dość typowe. Trudno pomylić je z czymkolwiek innym. Dziecko zaczyna się wtedy intensywnie ślinić. Może być to tak intensywne, że dziecko zamoczy całą koszulkę. Zdarza się także, że maluch wkłada do buzi rączki i próbuje je gryźć.
Dziecko, które ząbkuje może być niespokojne. Niektóre dzieci budzą się z mocnym płaczem w środku nocy. Jeśli rodzice już wcześniej zauważyli objawy ząbkowania, taki płacz najprawdopodobniej związany jest bólem rosnących ząbków.
Jednym z objawów ząbkowania jest także brak apetytu. Dzieci, które piją jedynie mleko, mogą odmawiać z uwagi na to, że jest dla nich za ciepłe.
Niektóre maluchy mogą mieć również podwyższoną temperaturę oraz drobną wysypkę wokół ust, która spowodowana jest nadmiernym ślinieniem.
Jak ulżyć dziecku podczas ząbkowania?
Pierwsze ząbki u dziecka objawy to przede wszystkim swędzenie i ból. Niestety – trzeba to przeczekać. Każde dziecko (wraz z rodzicami) przez to przechodzi. Ból ząbkowania najlepiej ukoić środkami niefarmakologicznymi. Te powinno się stosować w ostateczności i zgodnie z zaleceniami producenta.
Najlepiej kupić dziecku gryzak – niektóre gryzaki wypełnione są wodą i wtedy można je schłodzić w lodówce, by ochłodziły bolesne miejsce.
Przy bolących dziąsłach można też wykorzystać silikonową szczoteczkę i masować nią dziąsło. Często jednak rozdrażnione bólem dziecko nie pozwala sobie wkładać niczego do buzi. Można mu wtedy wręczyć szczoteczkę do zębów przeznaczoną dla małych dzieci.
U starszego, rocznego malucha, łatwiej odwrócić uwagę od bólu, zajmując go zabawą. Ząbkujące niemowlęta trudniej ukoić, ale noszenie na rękach i kołysanie zawsze uspokajają malucha.