Search
Leczenie zachowawcze w stomatologii

Leczenie zachowawcze w stomatologii

Leczenie zachowawcze w stomatologii jest związane z najbardziej powszechnym schorzeniem zębów – próchnicą. Często nazywane jest także leczeniem ogólnym. Zaś jego celem jest jest utrzymanie zębów w dobrym stanie – zarówno pod względem zdrowotnym, jak i estetycznym. Więcej na ten temat przeczytasz poniżej.

Dowiedz się, kiedy potrzebne jest leczenie zachowawcze

Kiedy na zębach pojawiają się pierwsze objawy próchnicy, należy zrobić wszystko, by ochronić twardą tkankę zęba. Wtedy właśnie stosuje się leczenie zachowawcze. Pozwala ono na utrzymaniu własnych zębów. Po leczeniu pacjent może normalnie gryźć i przeżuwać, a więc nie odczuwa żadnego dyskomfortu.

Często zdarza się, że podczas wizyty kontrolnej stomatolog zauważa, że ząb kwalifikuje się do leczenia, mimo że nie daje żadnych fizycznych objawów. Dzięki temu udaje się go uratować, gdy zmiany są jeszcze niewielkie.

Na czym polega leczenie zachowawcze

Stomatologia zachowawcza to szeroka paleta zabiegów, dzięki którym pacjenci mogą uniknąć chorób jamy ustnej. Leczenie zachowawcze w stomatologii obejmuje więc nie tylko wypełnianie ubytków, ale też zabiegi zapobiegające ich powstawaniu.

W ramach leczenia zachowawczego pacjent powinien przychodzić na kontrolną wizytę do stomatologa co 6 miesięcy. Przy tej częstotliwości wizyt sporo zmian próchnicowych udaje się wychwycić w bardzo wczesnym stadium.

Ponadto obejmuje ono również zabiegi higienizacyjne, czyli takie, które pozwalają utrzymać zęby w nienagannej czystości. Regularne usuwanie kamienia (skaling) i piaskowanie obniża ryzyko pojawienia się próchnicy nazębnej.

Stomatologia zachowawcza zajmuje się także leczeniem nadwrażliwości zębów i chorób dziąseł. To ważne, ponieważ przy chorobach dziąseł zęby mogą zacząć się chwiać, a w konsekwencji tego wypaść.

Leczenie zachowawcze w stomatologii dziecięcej obejmuje wizyty adaptacyjne, instruktaż mycia zębów i ogólnie zbudowanie pozytywnej relacji ze stomatologiem. U dzieci w ramach profilaktyki próchnicy wykonuje się lakowanie, lakierowanie oraz lapisowanie zębów.

Sprawdź, czy leczenie zachowawcze może być bolesne

Leczenie zachowawcze może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym, więc jest całkowicie bezbolesne. Poza tym obejmuje również zabiegi i diagnostykę, które nie wymagają podania znieczulenia.

Jeśli u pacjenta występuje nienaturalny strach przed wizytą (dentofobia) może skorzystać z zabiegu sedacji wziewnej – podania gazu rozweselającego. Ponadto może zażyć leki uspokajające, które przepisywane są na receptę przez lekarza stomatologa, albo lekarza pierwszego kontaktu. Warto przyprowadzać do stomatologa na regularne wizyty dzieci. Jeśli uda im się od wczesnych lat zbudować prawidłową relację z dentystą, w przyszłości nie będą ani się bać, ani unikać wizyt w gabinecie.

Zabiegi higienizacyjne, zwłaszcza skaling, mogą być nieprzyjemnie, zwłaszcza jeśli długo trwają. Usuwanie kamienia z przestrzeni między zębami tuż przy dziąśle może je podrażniać. Jeśli pacjent jest bardzo wrażliwy na ból, w takiej sytuacji również może utrzymać znieczulenie.

Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, czy tradycyjny przegląd stomatologiczny są całkowicie bezbolesne