Search
Fluoroza - leczenie u dzieci

Fluoroza – leczenie u dzieci

Fluor to jeden z najważniejszych pierwiastków, który odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. To właśnie on wpływa między innymi na prawidłową mineralizację kości oraz zębów, w szczególności szkliwa. Jeżeli w diecie jest zbyt mało fluoru, może to prowadzić na przykład do osteoporozy. W niektórych sytuacjach jest jednak na odwrót. To właśnie wtedy pojawia się fluoroza. Fluoroza – leczenie u dzieci to temat, który interesuje wielu rodziców. Poniżej więcej na ten temat.

Jak ją rozpoznać?

Fluoroza – leczenie u dzieci jest tematem interesującym dla rodziców, którzy coraz częściej są świadomi tego, że nadmiar fluoru w diecie może negatywnie wpływać na zdrowie najmłodszych pacjentów. Okazuje się, że objawy fluorozy często można dostrzec dosłownie gołym okiem, wystarczy poobserwować zęby swojego dziecka. Jeżeli na szkliwie pojawiają się białe plamki i przebarwienia, najczęściej oznacza to właśnie fluorozę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to pierwszy i tak naprawdę jeszcze dosyć łagodny stan. Później jest już tylko gorzej, a plamki nie są białe i matowe, ale mogą przybrać kolor brązowy i brunatny. Zęby nie wyglądają dobrze i sprawiają wrażenie bardzo zepsutych. Zmienia się nie tylko ich kolor, ale często też kształt, ponieważ stają się osłabione, kruszą się. To bardzo poważna sytuacja, dlatego konieczna jest konsultacja u stomatologa i wdrożenie odpowiedniego sposobu leczenia. Poza tym warto wiedzieć, że fluoroza ma też wiele innych objawów, które związane są między innymi z problemami ogólnorozwojowymi.

Fluoroza – przyczyny zachorowań i profilaktyka u dzieci

Fluoroza związana jest ze zbyt dużą podażą fluoru w diecie dziecka. Najczęściej dochodzi do niej wtedy, gdy rodzice nie zwracają uwagi na to, aby kupować dla dzieci pasty do zębów, które są adekwatne do ich wieku. Warto pamiętać o tym, że w pastach do zębów dla młodszych dzieci jest mniejsza zawartość fluoru lub nie ma go tam w ogóle. Dlatego też na opakowaniach pasty do zębów bardzo często pojawiają się informacje dotyczące tego, dla jakiej kategorii wiekowej został przygotowany dany produkt. Jeżeli dzieci zbyt szybko zaczną używać pasty dla dorosłych lub dla dzieci starszych, może dojść do pojawienia się fluorozy. Oczywiście pasta do zębów dla dorosłych nie jest jedynym źródłem fluoru. W końcu wchodzi on w skład różnych produktów spożywczych, na przykład wody mineralnej. Dlatego właśnie niektóre dzieci przyjmują zdecydowanie zbyt dużo fluoru i dochodzi do pojawienia się fluorozy. Fluoroza – leczenie u dzieci i więcej na jego temat opisane jest poniżej.

Fluoroza – leczenie u dzieci

W jaki sposób można leczyć fluorozę? Po pierwsze regularnie korzystać z wizyty u stomatologa, aby lekarz zajął się zdrowiem zębów. Często potrzebne jest uzupełnianie szkliwa, czasami nawet zakładane są licówki. Po drugie należy też zmienić dietę. Zaprzestać używania pasy do zębów, która zawiera fluor, zwiększyć podaż wapnia w diecie. Stanu związanego z fluorozą nie należy bagatelizować, bo jest poważny i groźny dla organizmu.