Niezwykle popularny zabieg, mający za zadanie zminimalizować ryzyko próchnicy wykonywany rutynowo w niektórych szkołach podstawowych – fluoryzacja czy jest szkodliwa? Skąd biorą się głosy krytyczne i czy są one uzasadnione? Co myślą na ten temat eksperci? Oto najważniejsze informacje.
Czy fluoryzacja zębów jest potrzebna? Sprawdzamy!
Zadaniem fluoryzacji jest uodpornienie szkliwa zębów na działanie bakterii, wywołujących próchnicę. Poza tym, wysoce aktywny pierwiastek chemiczny, jakimi jest fluor, wspomaga odbudowę szkliwa, poprzez remineralizację drobnych ubytków na powierzchni zębów. Fluoryzacja pozwala także na wytworzenie na zębach bariery utrudniającej przywieranie osadu i kumulację kamienia nazębnego.
Fluoryzacja czy jest szkodliwa – wskazania do przeprowadzenia fluoryzacji
Istnieje kilka okoliczności, wskazujących na konieczność wykonania fluoryzacji, należą do nich:
- widoczne na płytce nazębnej przebarwienia;
- potrzeba zminimalizowania nadwrażliwości zębów w przypadku osób noszących aparaty ortodontyczne;
- demineralizacja szkliwa;
- uciążliwa nadwrażliwość szyjek zębowych;
- w ramach uzupełnienia zabiegu piaskowania i skalingu aby przedłużyć i wzmocnić ich działanie zapobiegające kamieniowi nazębnemu;
- próchnica i ubytki szkliwa.
Fluoryzacja czy jest szkodliwa?
Fluoryzacja zębów, sama w sobie, jest zupełnie bezpiecznym zabiegiem. Sceptycznie nastawieni stomatolodzy argumentują swoje poglądy ewentualną możliwością zatrucia fluorem. Należy jednak pamiętać, że do tego typu reakcji dochodzi bardzo rzadko i na ogół bezpośrednią przyczyną nie jest sam zabieg, a generalne zbyt wysokie spożycie fluoru. Warto wiedzieć, że pierwiastek ten znajduje się w wodzie pitnej, herbacie, orzechach, pastach do zębów, niciach dentystycznych oraz płynach do płukania jamy ustnej. Stosując się do zaleceń, umieszczanych na produktach do higieny jamy ustnej nie jesteśmy zagrożeni zatruciem fluorem. Należy bardzo uważać podczas zabiegów higienicznych wykonywanych przez małe dzieci, które mogą próbować połykać pastę do zębów. Mycie zębów przez malucha powinno, zawsze, odbywać się pod kontrolą osoby dorosłej. Podobnie z samym zabiegiem fluoryzacji – jeżeli będzie on wykonywany w sposób profesjonalny, przy odpowiedniej dawce preparatu z fluorem – nie istnieje ryzyko zatrucia. Zatem odpowiedź na pytanie – czy fluoryzacja jest szkodliwa – brzmi, nie.
Fluoryzacja zębów – na czym polega?
Zabieg fluoryzacji polega na powlekaniu zębów specjalistycznym żelem o wysokim stężeniu fluoru. Zabieg ten jest bezbolesny i bezpieczny. W celu przeprowadzenia fluoryzacji dentysta, dokładnie oczyszcza zęby z wszelkich obecnych na nich zanieczyszczeń. Na tak przygotowane zęby nakładany jest preparat zawierający fluor. Do popularnych metod fluoryzacji należy także nałożenie na zęby lakieru lub pianki o składzie zawierającym fluor. Ponieważ po zabiegu fluor znajduje się wciąż na powierzchni zębów należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez, co najmniej, dwie godziny. Szczotkowanie zębów powinno odbyć się po, minimum, 12 godzinnym odstępie, od zabiegu fluoryzacji.