Search
Zła higiena jamy ustnej

Zła higiena jamy ustnej

Zła higiena jamy ustnej może wpłynąć na rozwój chorób w jamie ustnej. Mowa tutaj m.in. o zapaleniu dziąseł, grzybicy języka, próchnicy. Ponadto zła higiena jamy ustnej powoduje nieświeży oddech. Te wszystkie schorzenia nierzadko prowadzą do bardziej skomplikowanych schorzeń, które wymagają długotrwałego leczenia. Warto zaznaczyć, że nieświeży oddech to jeden z najpopularniejszych oraz najbardziej krępujących problemów. Trzeba też wspomnieć o tym, że wnętrze jamy ustnej stanowi idealne środowisko do rozwoju kolonii bakterii, które lokują się zwłaszcza na języku.

Jak zadbać o higienę jamy ustnej?

Pomimo tego że są choroby, które nie wynikają z zaniedbań w zakresie higieny jamy ustnej, to jednakże w wielu przypadkach właśnie jej przestrzeganie zmniejszy ryzyko wystąpienia określonych infekcji. Ponadto większość światowych specjalistów wymienia cztery podstawowe kroki, które prowadzą do pięknego oraz zdrowego uśmiechu. Przede wszystkim należy szczotkować zęby minimum dwa razy w ciągu dnia – najlepiej pastą z fluorem. Szczotkować zęby należy zwłaszcza po śniadaniu oraz przed snem. Oprócz tego należy czyścić zęby nicią dentystyczną. Warto także ograniczyć liczbę spożywanych codziennie posiłków oraz regularnie odwiedzać stomatologa. Jeśli mowa o samym szczotkowaniu, to warto zwracać uwagę na odpowiedni kąt nachylenia szczoteczki w stosunku do zęba. Powinien on wynosić około 45 stopni. Ponadto musimy pamiętać, że ruchem w przód należy szczotkować wszystkie zęby z osobna – zarówno z przodu, jak i z tyłu. Zła higiena jamy ustnej może spowodować wiele chorób.

Złe i dobre nawyki

Dobrym nawykiem będzie szczotkowanie zębów po spożyciu każdego posiłku. Ponadto warto korzystać z nici dentystycznych. Jeśli mowa o złych nawykach, to warto wyeliminować gryzienie długopisów, zaciskanie zębów bądź przegryzanie warg i policzków od środka – to tylko niektóre z przykładów złych nawyków. Oprócz tego niewolno wsadzać palców do ust, bowiem przenosimy w ten sposób wiele szkodliwych bakterii do jamy ustnej. Stres także może wpływać na stan naszej jamy ustnej. Dlatego warto uprawiać sport w celu rozładowania stresu. Kolejnym złym nawykiem jest nieprawidłowe mycie zębów.
Warto pamiętać o tym, że technika właściwego szczotkowania zębów warunkuje dokładne mechaniczne usunięcie resztek pokarmu, a także biofilmu powstającego na powierzchni zębów w ciągu każdej dobowej aktywności. Częstym złym nawykiem będzie niewłaściwe ruchy szczoteczką. Warto zaznaczyć, że szorowanie włosiem po powierzchni zębów nie będzie korzystne dla tkanek dziąseł. Najkorzystniejsze będzie stosowanie ruchów wymiatających.

Dieta a higiena jamy ustnej

Dieta odgrywa kluczową rolę w kwestii prawidłowej higieny jamy ustnej. Warto zaznaczyć, że bardzo właściwe dla naszych zębów będzie spożywanie produktów mlecznych, mięsa, warzyw, owoców, zbóż, a także olejów roślinnych. Ponadto warto dostarczać białka, a także składniki mineralne – mowa tutaj o wapniu, fosforze, a także żelazie. W prawidłowej higienie jamy ustnej pomogą także witaminy A, C oraz D. Wpływają one na właściwą mineralizację zęba.